Notowania

wojna w korei
08.05.2013 21:42

Korea Południowa grozi północnej

Szefowa południowokoreańskiego państwa zastrzegła w przemówieniu, że Seul jest gotów dostarczyć na Północy pomoc humanitarną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RYU SEUNG-IL/Polaris/East News)

Prezydent Korei Płd. Park Geun Hie (na zdj.) oświadczyła w środę w amerykańskim Kongresie, że jej kraj nigdy nie zaakceptuje uzbrojonej w broń nuklearną Korei Płn., a prowokacje ze strony Pjongjangu spotkają się ze stanowczą reakcją.

Szefowa południowokoreańskiego państwa zastrzegła w przemówieniu, że Seul jest gotów dostarczyć Północy pomoc humanitarną, nie wiążąc tego z sytuacją polityczną na podzielonym Półwyspie Koreańskim. Zapewniła ponadto, że będzie się starała budować zaufanie tak długo, jak autorytarny rząd w Pjongjangu będzie odpowiadał w przychylny sposób.

Prezydent Korei Płd. przybyła z wizytą do USA po raz pierwszy od objęcia urzędu w lutym br., niespełna dwa tygodnie po trzeciej próbie jądrowej Korei Płn. i w atmosferze rosnącego napięcia między państwami koreańskimi.

Park Geun Hie i prezydent Barack Obama na spotkaniu we wtorek wyraźnie dali do zrozumienia, że stoją ramię w ramię wobec zagrożeń ze strony Korei Północnej - pisze AP.

Prezydent Park podkreśliła, że jej kraj pozostaje w najwyższym stopniu gotowości. Dodała, że nadszedł czas, aby zakończyć _ błędne koło _ prowokacji Korei Płn., żeby pozyskać ustępstwa wspólnoty międzynarodowej.

W przemówieniu prezydent Korei Płd. złożyła hołd amerykańskim weteranom, którzy polegli w wojnie koreańskiej w latach 1950-53. Wizyta Park w USA przypada na 60. rocznicę południowokoreańsko-amerykańskiego sojuszu wojskowego. Do tej pory w Korei Płd. stacjonuje 28,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Park Geun Hie jest córką generał Park Dzonghyia, który sprawował w Korei Płd. władzę przez 18 lat - najpierw jako wojskowy dyktator, a następnie autokratyczny prezydent, zamordowany w 1979 r. przez dowódcę jego własnych służb specjalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny wykorzystują Koreę. Sąsiedzi oburzeni Południowi Koreańczycy oburzeni są podpisaną w sierpniu umową, zawartą przez rząd Korei Północnej i przedsiębiorstwa chińskie.
Ważny chiński bank zawiesił interesy W ostatnich miesiącach Pekin wykazywał również gotowość do współpracy z Waszyngtonem w sprawie zastosowania nacisków wobec Pjongjangu.
Chińczycy odcinają Kima od gotówki Państwowy Bank of China poinformował o wstrzymaniu transakcji i zamknięciu rachunku północnokoreańskiego Banku Wymiany Walutowej.
Tagi: wojna w korei, korea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz