Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kościół katolicki za status quo w Betlejem po decyzji UNESCO

0
Podziel się:

Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu stanowi część terytoriów palestyńskich, było więc prawem, a nawet obowiązkiem Autonomii Palestyńskiej domagać się jego wpisania na listę.

Kościół katolicki za status quo w Betlejem po decyzji UNESCO
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Łaciński Patriarchat Jerozolimy w reakcji na wiadomość o wpisaniu Betlejem na listę dziedzictwa UNESCO podkreślił konieczność zachowania status quo w dotychczasowym administrowaniu miejscem świętym przez Kościoły.

_ - Betlejem, zanim zostało pierwszym palestyńskim miejscem na liście UNESCO, już należało do dziedzictwa ludzkości, skoro wiemy, że cześć oddają w tym miejscu 2 miliardy chrześcijan, a także 1 miliard muzułmanów, którzy uznają Jezusa za proroka _ - podkreśla oświadczenie Patriarchatu.

Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu _ stanowi część terytoriów palestyńskich, było więc prawem, a nawet obowiązkiem Autonomii Palestyńskiej domagać się jego wpisania _ na listę - dodał Patriarchat, nazywając decyzję UNESCO _ bardzo pozytywną _ oraz _ zwycięstwem dyplomatycznym _ Palestyńczyków.

Ogłoszone w piątek przez UNESCO uznanie Bazyliki Narodzenia Pańskiego, wzniesionej nad miejscem narodzin Jezusa, i trasy pielgrzymkowej w Betlejem za miejsce światowego dziedzictwa na wniosek Palestyńczyków stało się dla nich _ historycznym _ zwycięstwem na drodze do uznania ich państwowości. Betlejem jest pierwszym palestyńskim miejscem na liście UNESCO.

Opiekę nad betlejemskim miejscem świętym sprawują Grecki Kościół Prawosławny, Kościół ormiański i Kościół katolicki na podstawie porozumienia jeszcze z czasów imperium osmańskiego. Podchodziły one do palestyńskiego wniosku z rezerwą, obawiając się _ instrumentalizacji _ miejsca narodzin Jezusa.

_ Istnieje wewnętrzna regulacja, status quo, regulujące stosunki miedzy różnymi społecznościami chrześcijańskimi, ich prawami i obowiązkami _ odnośnie funkcjonowania Bazyliki. _ Pożądane jest, by UNESCO i Autonomia Palestyńska uszanowały tę szczególną naturę miejsca i nie interweniowały, chyba że w wyjątkowych wypadkach _ - przypomniał Patriarchat.

_ - Trzeba też powiedzieć, że dotyczy to Starego Miasta w Betlejem, a nie tylko samej Bazyliki, a to stawia sprawę w innym, niż zaplanowano, kontekście _ - zaznaczył Kustosz Ziemi Świętej, franciszkanin Pierbattista Pizzaballa.

Wyjaśnił, że Kościoły otrzymały pisemne zapewnienie prezydenta Autonomii Mahmuda Abbasa, pozostawiające im niezależność w administrowaniu świętym miejscem i gwarantujące respektowanie status quo.

_ - Nasza nadzieja w Kościołach, i zawsze takie było nasze stanowisko, że miejsca święte zostaną uznane przede wszystkim za miejsca święte kultu, a kwestie kulturowe i polityczne, czy to lokalne, czy międzynarodowe, nie dotyczą administrowania nimi, ich codziennego życia i dynamiki. Muszą pozostać miejscami pokoju, spokoju i ciszy dla pielgrzymów i nie powinny stawać się miejscami trudnej koegzystencji. Mamy nadzieję, że Betlejem pozostanie dla wszystkich miejscem świętym _ - podkreślił na stronie internetowej Kustodii Ziemi Świętej. Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej zajmuje się opieką nad miejscami świętymi Ziemi Świętej z ramienia Kościoła katolickiego.

Palestyńczycy domagali się wpisania Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu kontrolowanym przez Izrael na listę UNESCO w trybie pilnym ze względu na postępującą _ degradację kompleksu w związku z izraelską okupacją _ palestyńskiego terytorium. Bazylika wymaga remontu, m.in. przeciekającego dachu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ograniczają wolność słowa? "To oszczerstwo" Wiele praktyk paraliżuje działalność dziennikarzy i pokojowych manifestantów - podkreślił specjalny sprawozdawca ONZ ds. wolności słowa.
250 tys. ludzi straciło prawo pobytu w Izraelu Chodzi o prawo Palestyńczyków do stałego zamieszkania na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.
Nieoczekiwana deklaracja prezydenta Francji - _ Dialog musi się jeszcze raz rozpocząć, im szybciej tym lepiej _ - podkreślił nowo wybrany szef francuskiego państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)