Notowania

serbia
21.06.2013 20:47

Kosowska minister złożyła historyczną wizytę w Serbii

- Niestety widziałam więcej masakr, więcej zabitych mężczyzn i zgwałconych kobiet niż bardzo młoda osoba powinna - wspominała minister wojnę z lat 1998-1999.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vinie007/CC/Wikipedia)
Vlora Citaku Minister ds. integracji europejskiej Kosowa

Minister ds. integracji europejskiej Vlora Citaku odwiedziła Serbię jako pierwszy minister Kosowa od ogłoszenia niepodległości przez tę dawną serbską prowincję. W przemówieniu na konferencji w stołecznym hotelu mówiła o strachu przed Belgradem.

_ - Mam nadzieję, że moje pokolenie będzie ostatnim, które musiało dorastać w strachu przed Belgradem. Baliśmy się go jako źródła siły militarnej, która przybywała palić nasze wioski i miasta _ - mówiła 32-letnia Citaku na belgradzkim forum poświęconym stosunkom etnicznym.

Kosowski rząd zaznaczył, że Citaku to pierwszy kosowski minister, któremu zezwolono na wjazd na terytorium Serbii.

_ - Niestety widziałam więcej masakr, więcej zabitych mężczyzn i zgwałconych kobiet niż bardzo młoda osoba powinna _ - wspominała minister wojnę z lat 1998-1999. Citaku pracowała jako tłumaczka zagranicznych korespondentów wojennych.

Kosowska minister nie została oficjalnie przyjęta przez serbski rząd, ale jej publiczne wystąpienie na stołecznym forum byłoby nie do pomyślenia jeszcze rok temu - komentuje agencja Reutera.

Od tego czasu - w kwietniu tego roku - zawarte zostało porozumienie, które zapewnia autonomię kosowskim Serbom, postanawiając jednocześnie, że zamieszkane przez serbską mniejszość tereny będą podlegały rządowi w Prisztinie.

Kosowo ogłosiło niepodległość w 2008 r., czego Belgrad nigdy nie uznał. Od normalizacji stosunków między tymi krajami UE uzależnia zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Serbią.

Citaku współpracowała z jednym z liderów albańskiej partyzantki, Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK), Hashimem Thacim - obecnie premierem Kosowa. W Serbii jest on uznawany za persona non grata, ale wraz z premierem Serbii Ivicą Dacziciem przez sześć miesięcy negocjował w Brukseli kwietniowe porozumienie.

W czwartek obaj spotkali się ponownie i zostali przyjęci przez szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, aby omówić wcielanie w życie porozumienia w sprawie normalizacji stosunków między obu krajami. Jeśli postępy w realizacji porozumienia zostaną uznane za znaczące, UE może wyznaczyć na czerwcowym szczycie datę rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Belgradem.

Ashton oświadczyła, że poinformuje 27 krajów UE, iż zostały podjęte konkretne kroki _ w celu wyraźnego i trwałego poprawienia stosunków _ na linii Serbia - Kosowo.

Czytaj więcej w Money.pl
Wytrzymał dwa dni i podał się do dymisji Dwa dni temu Serbia i Kosowo po raz pierwszy wymieniły stałych przedstawicieli, którzy mają ułatwiać komunikację między stronami i nadzorować realizację porozumień osiągniętych przy mediacji UE.
Zbrodniarze aresztowani. Zabili 700 osób Podejrzani, o inicjałach K.V. i P.L., zostali oskarżeni o zabicie w kwietniu i maju 1999 r. 65 albańskich cywilów we wsi Ljubenić.
W końcu spokój w Kosowie. Dogadali się Wielu z was nie jest szczęśliwych. Ale ktoś musiał położyć kres przeszłości, biedzie i nieustannym klęskom - powiedział Daczić.
Tagi: serbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz