Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kuba: Unia nie ma prawa nas oceniać

0
Podziel się

Na porozumienie z Kubą naciska premier Hiszpanii Jose Zapatero.

Kuba: Unia nie ma prawa nas oceniać
(PAP/EPA)
bEihsTkR

Unia Europejska uzależnia stosunki z Kubą od postępu w sferze praw człowieka. _ UE nie ma moralnego prawa, żeby mówić o prawach człowieka _ - twierdzi kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez Parrilla.

_ _Unia zniosła dyplomatyczne sankcje wobec Kuby w 2008 roku, lecz nie przyczyniło się to do demokratyzacji komunistycznej wyspy.

Stojący na czele hiszpańskiego przewodnictwa w UE socjalistyczny premier Jose Zapatero (na zdjęciu) naciska na dalsze otwarcie i zawarcie porozumienia o współpracy Kuba-UE. Kilka państw, jak Szwecja czy Czechy, wyraża przekonanie, że sytuacja ta się nie poprawiła mimo dojścia do władzy Raula Castro, brata Fidela Castro. Dlatego najpewniej UE jako całość nie zgodzi się w tym półroczu na zawarcie porozumienia o współpracy z Kubą.

bEihsTkT

_ - Kuba dostrzega w prezydencji hiszpańskiej ważnego partnera _ - zauważył kubański minister spraw zagranicznych. Zastrzegł jednocześnie, że _ - Kuba jest krajem suwerennym, tak samo jak Hiszpania, i nie uznaje żadnego moralnego prawa UE do mówienia o prawach człowieka na Kubie _.

Szef hiszpańskiej dyplomacji Miguel Angel Moratinos powiedział, że dalsze utrzymywanie wspólnego stanowiska UE w sprawie Kuby może oznaczać _ sadomasochizm _.

_ - Gdyby wspólne stanowisko było skuteczne, byłbym pierwszym, który chciałby je utrzymać, lecz zachowywanie stanowiska, które nie przynosi rezultatów, jest trochę sadomasochizmem i niczemu nie służy _ - podsumował Moratinos.

bEihsTlu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)