Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwaśniewski i Cox spotkali się z więzioną Tymoszenko

0
Podziel się:

Obaj politycy od ubiegłego roku obserwują z ramienia PE postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji.

Kwaśniewski i Cox spotkali się z więzioną Tymoszenko
(ASSOCIATED PRESS/</br>FOTOLINK/East News)
bESgUmaJ

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się dziś w Charkowie ze skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko.

Obaj politycy od ubiegłego roku obserwują z ramienia PE postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji. Do spotkania z Tymoszenko doszło w szpitalu w Charkowie na wschodzie Ukrainy, gdzie opozycjonistka jest leczona pod nadzorem służby więziennej.

Kwaśniewski i Cox przebywali w szpitalu ponad 2,5 godziny. Po spotkaniu z Tymoszenko odjechali, nie rozmawiając z obecnymi na miejscu dziennikarzami.

bESgUmaL

W kwietniu przewodniczący PE Martin Schulz poinformował, że decyzją konferencji przewodniczących PE misja Kwaśniewskiego i Coxa będzie przedłużona co najmniej do września bieżącego roku.

Po wysłuchaniu sprawozdania z ich misji konferencja postanowiła, że obaj politycy będą kontynuowali działania na rzecz Tymoszenko.

_ Będziemy się starać. Nasza praca ma służyć temu, by zlikwidować przeszkody dla podpisania umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie _ - powiedział wówczas Kwaśniewski.

Przed zawarciem umowy stowarzyszeniowej UE oczekuje od Ukrainy spełnienia trzech głównych warunków: rozwiązania kwestii wybiórczego stosowania prawa wobec oponentów politycznych, reformy sądownictwa oraz zmian w prawie wyborczym.

bESgUmaR

Julia Tymoszenko odbywa karę więzienia, którą otrzymała za nadużycia przy zawieraniu kontraktów dotyczących handlu gazem z Rosją. W ocenie polityków unijnych skazanie byłej premier było umotywowane politycznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezwzględna decyzja w sprawie Tymoszenko Prezydencka komisja ds. ułaskawień nie zgodziła się na zwolnienie z więzienia byłej premier Ukrainy.
Posłanki siłą usunięte ze szpitala. Co się stało? Grupa młodych ludzi siłą usunęła w piątek wczesnym rankiem ze szpitala w Charkowie trzy opozycyjne posłanki Rady Najwyższej Ukrainy.
Kwaśniewski ma misję. Potrwa do końca roku Humanitarne cele misji zostały osiągnięte, ale nie w pełni, bo pełnym sukcesem misji byłoby uwolnienie byłej premier.
bESgUmbm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)