Notowania

katastrofa w smoleńsku
22.09.2010 14:20

Kwiatkowski: Rosjanie muszą nam oddać wrak

Zdaniem ministra sprawiedliwości, prokurator generalny musi zażądać zwrotu szczątków TU-154M.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski uważa, że wrak prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, powinien jak najszybciej trafić do Polski. *

Zdaniem Kwiatkowskiego prokurator generalny musi wystąpić do prokuratury rosyjskiej o stwierdzenie czy Rosjanie zamierzają jeszcze prowadzić badania wraku. Jeśli nie, to zdaniem Kwiatkowskiego _ musimy domagać się jak najszybszego zwrotu rozbitego samolotu. _

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO:_ _

_ _ _ _ _ _Minister odniósł się także do kwestii zabezpieczenia wraku. Poinformował, że Polski nie satysfakcjonuje deklaracja ze strony rosyjskiej, że stanie się to w październiku. _ _

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO:_ _

_ _ _ _ _ _Prace nad materiałem dowodowym w sprawie katastrofy zakończył już Międzypaństwowy Komitet Lotniczy w Moskwie. Teraz rosyjscy eksperci piszą raport na temat katastrofy, który ma być gotowy za kilka tygodni.

Rosjanie dostali dziś nasze uwagi

Polscy eksperci opuszczają już Moskwę. Teraz Rosjanie przystąpią do pisania raportu końcowego z prowadzonego śledztwa. MAK zapowiada, że będzie pisał raport końcowy kilka tygodni. Jego przekazanie stronie polskiej może nastąpić w połowie października. Wtedy Polacy będą mieli 60 dni na odpowiedź.
Uwagi na temat dokumentacji dotyczącej stanu lotniska w Smoleńsku, znalazły się między innymi w dokumencie przekazanym dziś stronie rosyjskiej przez Edmunda Klicha , akredytowanego przy MAK polskiego przedstawiciela. Polscy eksperci pracujący przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym w Moskwie, przekazali swoje uwagi na temat rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M._ _

Raport liczy około 6 stron i Edmund Klich wręczył go dziś szefowej MAK Tatianie Anodinie.

Pułkownik Klich uważa, że strona polska była zobowiązana przekazać na piśmie kierownictwu MAK swoje wątpliwości i uwagi dotyczące śledztwa.

_ Nie mieliśmy możliwości sprawdzenia stanu technicznego lotniska, nie ma wyników oblotu środków technicznych i różnimy się w ocenie przepisów, na podstawie których powinny odbywać się procedury lądowania _ - powiedział Edmund Klich.

W przeciwieństwie do strony rosyjskiej, polski ekspert nie podjąłby się dziś na podstawie zebranych materiałów, napisania raportu końcowego. Klich dodaje jednak, że Rosjanie mogą dysponować znacznie większym zakresem materiałów, niż strona polska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t95333.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;w;pazdzierniku;przekaza;raport;o;katastrofie,99,0,679523.html) Rosjanie w październiku przekażą raport o katastrofie Polscy eksperci zostali poproszeni o przerwanie swoich prac.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t100232.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;przekazali;dokumenty;pis;to;wciaz;za;malo,223,0,679391.html) Rosjanie przekazali dokumenty. PiS: To wciąż za mało! Według PiS brakuje wielu kluczowych materiałów, m.in. czarnych skrzynek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t110806.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kwiatkowski;trzeba;szybko;zabezpieczyc;wrak,203,0,679115.html) Kwiatkowski: Trzeba szybko zabezpieczyć wrak _ To ważny element śledztwa, ale też przedmiot wzbudzający bardzo silne emocje. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t96214.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;przekazali;dokumenty;kilku;waznych;brakuje,180,0,679092.html) Rosjanie przekazali dokumenty, kilku ważnych brakuje Klich: Nie dostaliśmy zapisów z wieży kontrolnej w Smoleńsku. Prokurator: Śledztwo jest już na półmetku.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, kwiatkowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz