Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ławrow: Nie instalujcie tarczy w Polsce i Czechach

0
Podziel się:

Rosyjski szef MSZ z takim apelem zwrócił się do USA.

Ławrow: Nie instalujcie tarczy w Polsce i Czechach
(PAP/Radek Pietruszka)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zaapelował do USA, by wzięły pod uwagę zastrzeżenia Moskwy, gdy będą ponownie rozważać budowę w Europie Środkowej swojej tarczy antyrakietowej.

Ławrow powtórzył, że Moskwa postrzegałaby system jako zagrożenie dla _ strategicznych interesów Federacji Rosyjskiej _. _ _

_ - Musielibyśmy wziąć pod uwagę środki zmniejszające ryzyko _ - powiedział w Genewie po wystąpieniu na sesji konferencji rozbrojeniowej pod egidą ONZ.

_ - Wolelibyśmy nie iść w tym kierunku _ - dodał Ławrow.

Szef rosyjskiego MSZ poinformował, że przekazał taki komunikat amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton, z którą rozmawiał w piątek w Genewie. Ławrow zaznaczył też, że Moskwa i Waszyngton mogłyby współpracować w kwestii zapobieżenia ewentualnym zagrożeniom, ale bez konieczności instalacji tarczy w Polsce i Czechach.

W piątek, jeszcze przed spotkaniem z Ławrowem, Clinton podkreśliła, że tarcza antyrakietowa jest pomyślana jako część amerykańskich środków odstraszających wobec takich krajów jak Iran, a nie Rosja. Unikała jednak deklaracji, czy system powstanie, powtarzając jedynie stanowisko Baracka Obamy z kampanii prezydenckiej, że trzeba udowodnić, iż system działa i jest ekonomicznie opłacalny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)