Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
palenie papierosów
04.02.2013 14:55

Lekarze nie chcą operować palaczy. Oto powody

Masz być operowany, musisz rzucić palenie. Z takim postulatem wystąpili szwedzcy lekarze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(beerkoff/iStockphoto)

*Masz być operowany, musisz rzucić palenie. Z takim postulatem wystąpili przewodniczący Szwedzkiego Stowarzyszenia Lekarzy oraz jedenastu przewodniczących Sekcji Chirurgicznych tego związku - od anestezjologów przez specjalistów chirurgii plastycznej po neurochirurgów. *

Dowodzą oni, że palący przed i po chirurgicznym zabiegu ponoszą o 50 procent wyższe niż osoby niepalące ryzyko pooperacyjnych infekcji, skrzepów, kłopotów z gojeniem się ran, z czego część kończy się nawet śmiercią. Dotyczy to zarówno operacji zaplanowanych, jak i zabiegów wykonywanych w sytuacjach nagłych, np. po wypadkach

Poza rangą humanitarną zjawisko to ma wyliczalną cenę finansową. W Szwecji szacuje się, że przypadków komplikacji pooperacyjnych, spowodowanych paleniem, zdarza się 16 tysięcy rocznie.

Szwedzcy lekarze chcą wprowadzenia zasady, że osoby planowo przygotowywane do chirurgicznej operacji muszą zrezygnować z palenia na 4 do 8 tygodni przed zabiegiem i powstrzymywać się od niego do 8 tygodni po operacji. Autorzy tej propozycji wzywają jednocześnie, by przygotowania do operacji łączyły się ze skuteczną pomocą medyczną, udzielaną pacjentowi w zaprzestaniu palenia.

Szacuje się, że obecnie pali papierosy od 15 do 20 procent mieszkańców Szwecji.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia walczy z nałogiem. Stracimy miliardy? Odrażające zdjęcia, które pokrywają do 75 proc. powierzchni paczki papierosów to tylko jeden z pomysłów.
Palenie w młodości zwiększa ryzyko... Nastolatki palące papierosy mają mniejszą gęstość kości w okresie wzrostu, a tym samym są bardziej narażone na rozwój osteoporozy w późniejszym życiu.
Tagi: palenie papierosów, papierosy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz