Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Libia: 144 tony złota przeciw rebeliantom

0
Podziel się

Kaddafi może finansować wojnę jeszcze przez wiele miesięcy, prognozują niemieckie media.

Libia: 144 tony złota przeciw rebeliantom
(ec.europa.eu)
bEihBGBN

Zagraniczne konta libijskiego przywódcy zostały wprawdzie zablokowane, ale dyktator ma jeszcze do dyspozycji prawie 144 tony złota - pisze niemiecki _ Spiegel _, powołując się na informacje, które poprzedniego dnia opublikował _ Financial Times _.

_ Spiegel _ przypomina, że żona prezydenta Tunezji Ben Alego zabrała ze sobą, jak donosiły media, 1,5 tony złota, uciekając na początku roku z kraju wraz z mężem. Tymczasem Kaddafi ma, według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), co najmniej 143,8 ton złotego kruszcu, co, jak pisał _ FT _, odpowiada około 6,5 miliarda dolarom.

Według MFW, libijskie rezerwy złota są jednymi z największych na świecie. _ Spiegel _ odnotowuje, że Kaddafi ma bezpośredni dostęp do tych zasobów i _ bez problemów może całymi miesiącami finansować wojnę przeciwko rebeliantom we własnym kraju i przeciwko Zachodowi _.

bEihBGBP

_ FT _ nie wyklucza, że gdy rozpoczęły się niepokoje w Trypolisie, Kadafi mógł przerzucić złoto do Sabhy na południu, skąd nie jest już daleko do sąsiednich państw afrykańskich - Czadu i Nigru. Plemiona w rejonie Sabhy są w większości lojalne wobec Kadafiego.

_ Spiegel _ wyraża opinię, że byłoby to ze strony dyktatora sprytnym posunięciem, ponieważ w Czadzie, bądź Nigrze możliwa byłaby wymiana kruszcu na broń, żywność, czy nawet na gotówkę.

Niewykluczone, że dyktator nie musiał jeszcze sięgać po rezerwy złota. _ New York Times _ pisał na początku marca, że Libia dysponuje także rezerwami walutowymi, sięgającymi wielu miliardów USD. Z tych pieniędzy dyktator może płacić lojalnym wojskom, najemnikom i politycznym sojusznikom - wskazuje _ Spiegel _.

bEihBGBV
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t80882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;francja;i;stany;chca;naszej;ropy,76,0,790860.html) Kaddafi: Francja i Stany chcą naszej ropy Kiedy to wszystko się kończy, odwiedzę Europę, zapowiada dyktator.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t134401.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libijska;opozycja;zwyciestwo;albo;smierc,118,0,788598.html) Libijska opozycja: Zwycięstwo albo śmierć! Walki w Trypolisie. Rebelianci próbują też przejąć miasto Az-Zawija i rafinerię w Ras Lanuf.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t134230.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/juz;160;tysiecy;osob;ucieklo;z;libii,128,0,788352.html) Już 160 tysięcy osób uciekło z Libii ONZ oferuje 5 milionów dolarów, a Unia Europejska 30 milionów euro na pomoc dla uchodźców.
bEihBGCq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)