Notowania

libia
29.11.2011 07:55

Libijscy partyzanci łamią prawa człowieka? Raport ONZ

Według raportu sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, niektórzy jeńcy mogli być torturowani.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs/World Economic Forum/Flickr)

*Byli libijscy powstańcy wciąż przetrzymują około 7 tys. jeńców - ocenia raport ONZ. Jeńcy przetrzymywani są bez możliwości skorzystania z pomocy prawnej i bez kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości bowiem policja i sądy wciąż nie funkcjonują. *

Według raportu sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna (na zdjęciu), niektórzy jeńcy mogli być torturowani. Wielu z przetrzymywanych to obywatele państw położonych na południe od Sahary, najprawdopodobniej najemnicy, którzy walczyli po stronie obalonego dyktatora Muammara Kaddafiego za pieniądze.

Raport Ban Ki Muna jest pierwszą oceną sytuacji w Libii po zakończeniu trwającej 8 miesięcy wojny domowej. Raport przyznaje, że sprawująca władzę Tymczasowa Rada Narodowa podjęła pewne starania zmierzające do rozwiązania tego problemu, ale wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Chodzi zwłaszcza o zapewnienie właściwego traktowania jeńców i zwolnienie tych, których dalsze przetrzymywanie jest nieuzasadnione.

Tak libijscy partyzanci traktują jeńców. Zobacz materiał telewizji Al Jazeera:

Ban Ki Mun wyraził przekonanie, że _ przywódcy nowej Libii są naprawdę zdecydowani zbudować społeczeństwo oparte na poszanowaniu praw człowieka _.

Specjalny wysłannik ONZ do Libii Ian Martin powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że nowe władze stoją przed niezwykle trudnymi wyzwaniami. Zaliczył do nich przede wszystkim rozbrojenie i zintegrowanie oddziałów rewolucyjnych sprawujących obecnie funkcje organów prawa i porządku, zebranie i zabezpieczenie broni oraz zbudowanie od podstaw systemu wyborczego. Wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego mają odbyć się do czerwca przyszłego roku.

Czytaj więcej o sytuacji w Libii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t180329.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zlapal;syna;kaddafiego;dostanie;miejsce;w;rzadzie,32,0,971552.html) Tak się nagradza pogromców Kaddafiego W powstającym libijskim rządzie dominują laiccy liberałowie - pisze Reuters.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t136260.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/partyzanci;obiecuja;wybory;amerykanie;bron,48,0,802608.html) Partyzanci obiecują wybory, Amerykanie broń Ambasador USA przy ONZ nie wyklucza, że administracja Obamy będzie zbroić Libijczyków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ostatni;szef;rzadu;kaddafiego;wydany;obiecali;nie;torturowac,211,0,962003.html) Obiecali na piśmie nie torturować. Mają zbiega Al-Mahmudiego, ostatniego szefa rządu Kaddafiego, zatrzymano w Tunezji we wrześniu tego roku.
Tagi: libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz