Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Liczba ofiar na Lampedusie może wzrosnąć do 300

0
Podziel się:

Dotychczas potwierdzono śmierć ponad 120 imigrantów, ale płetwonurkowie i ratownicy zlokalizowali dziesiątki zwłok we wraku.

Liczba ofiar na Lampedusie może wzrosnąć do 300
(PAP/EPA/NINO RANDAZZO)

Takie obawy wyrażają władze i ekipy ratunkowe. Wydobycie ciał z wraku utrudnia wzburzone morze. We Włoszech ogłoszono żałobę narodowe.

Dotychczas potwierdzono śmierć ponad 120 imigrantów, ale płetwonurkowie i ratownicy zlokalizowali dziesiątki zwłok we wraku, do których bardzo trudno dotrzeć z powodu wysokiej fali. _ To jest potworny widok, tam leży masa ciał, jedno na drugim, niektóre wciąż uczepione są burty, ci ludzie zginęli podczas próby ucieczki, utonęli razem ze statkiem _ - relacjonują ratownicy, którzy na miejscu katastrofy pracowali całą noc.

W dniu żałoby narodowej we Włoszech wszystkie lekcje w szkołach rozpoczęły się od minuty ciszy. Papież Franciszek, składający wizytę w Asyżu powiedział, że piątek jest dniem opłakiwania ofiar z Lampedusy. Tylu ludzi - dodał - _ ucieka przed niewolnictwem i głodem, w poszukiwaniu wolności _. _ Z wielkim bólem wiele razy widzimy, że znajdują śmierć, tak, jak stało się to wczoraj na Lampedusie _ - podkreślił.

Wicepremier, szef MSW Włoch Angelino Alfano oświadczył w wywiadzie, że trzeba działać zarówno w Europie, jak i w Afryce, by zwalczać masowe zjawisko nielegalnej imigracji, które prowadzi do takich tragedii, jak ta u brzegów wyspy na Morzu Śródziemnym.

Alfano powiedział, że obecny system europejskiej ochrony, czyli Frontex - Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej - nie jest skuteczny. Włoski wicepremier wyraził przekonanie, że należy przyznać Pokojową Nagrodę Nobla wyspie Lampedusa, która jest sceną tragedii z udziałem uchodźców.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)