Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lokale wyborcze otwarte. Polacy ruszyli do urn

0
Podziel się:

Wyborcy dostaną 4 karty do głosowania: białą z kandydatami do rad gmin, żółtą do rad powiatów, niebieską do sejmików wojewódzkich i różową z alfabetycznie ułożona listą kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Lokale wyborcze otwarte. Polacy ruszyli do urn
(PAP/Lech Muszyński)

[aktualizacja 9:10}

Od 8:00 rano w całym kraju otwarte są lokale wyborcze. Wybieramy radnych wszystkich szczebli oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie.

Wczoraj odnotowano kilkadziesiąt przypadków naruszenia ciszy wyborczej. Najczęściej chodziło o: zrywanie i naklejanie plakatów wyborczych oraz rozdawanie ulotek. PKW informuje, że w wielu przypadkach sprawcy zostali ujęci i ukarani mandatami.

Według przedstawicieli Komisji skala naruszeń ciszy wyborczej jest podobna do tej z czasu poprzednich wyborów. A wiele z tych zdarzeń to działań osób nietrzeźwych,

Wczoraj został zatrzymany przewodniczący jednej z komisji wyborczych. Postawiono mu zarzuty za złamanie przepisów dotyczących przeciwdziałania narkomanii. - _ Można zakładać, że znaleziono przy tej osobie środki niedozwolone _ - mówi przedstawiciel PKW. Miejska komisja wyborcze wykluczyła zatrzymanego ze swojego grona.

Wyniki wyborów będą spływać do PKW z komisji: gminnych, powiatowych i wojewódzkich. - _ W związku z tym wyniki będą spływać w różnym czasie. Zbiorcze wyniki będą znane we wtorek wieczorem lub w środę - _ mówi przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Głosowanie dość skomplikowane

Wyborcy dostaną cztery karty do głosowania: białą, żółtą, niebieską i różową.

  • Na białej karcie umieszczone są listy kandydatów do rad gmin, do rad miejskich oraz Rady Warszawy.
    • Na karcie żółtej znajdują się kandydaci do rad powiatów i rad 18 dzielnic stolicy.
    • Na niebieskiej są nazwiska kandydatów do sejmików województw.
    • Karta koloru różowego zawiera nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

-_ Głosowanie jest ważne, gdy w kratce obok nazwiska kandydata postawimy znak x lub krzyżyk _ - tłumaczy sekretarz Państwowej Komisji wyborczej Kazimierz Czaplicki.

POSŁUCHAJ SEKRETARZA PKW:

Idąc do lokalu wyborczego, trzeba pamiętać o wzięciu ze sobą dokumentu tożsamości zawierającego imię, nazwisko, adres zamieszkania wraz z fotografią. Tylko po okazaniu go komisji wyborczej, będzie można otrzymać karty do głosowania.

- _ Każdy wyborca, udając się do lokalu, musi mieć dokument tożsamości ze zdjęciem - _ podkreśla zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Stanisław Kosmal.

POSŁUCHAJ SZEFA PKW:

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że będziemy wybierać 46 809 radnych wszystkich szczebli. W wyborach bezpośrednich wybieranych jest 1.576 wójtów, 796 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

PKW zarejestrowała 34 komitety wyborcze w tym 22 komitety partii politycznych, natomiast komisarze wyborczy przyjęli zawiadomienia o utworzeniu 12 478 komitetów wyborczych. Na własny wniosek do rejestru wyborców dopisało się 403 obywateli Unii Europejskiej, którzy nie są obywatelami polskimi.

Wybory przeprowadzone zostaną w 25.460 obwodach głosowania.

Oprócz obwodów powszechnych, głosowanie przeprowadzane jest także w 677 szpitalach, 61 zakładach karnych, 66 aresztach śledczych, 474 zakładach pomocy społecznej. Do potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowanych jest 6.744 obwodów.

O mandat radnych wszystkich szczebli ubiega się niemal 255 tys. kandydatów; o funkcje wójtów, burmistrzów, prezydentów miast powalczy ponad 7.5 tys. kandydatów.

Z danych PKW wynika, że wśród kandydatów 69 proc. to mężczyźni, a 31 proc. to kobiety. Wśród kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast kobiety stanowią 14 proc., a mężczyźni 84 proc.. Najstarszym kandydatem jest kobieta w wieku 97 lat i kandyduje do sejmiku województwa mazowieckiego, najmłodszy kandydat ukończył 18 lat 17 listopada.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t116775.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trwa;cisza;wyborcza;5;tys;zl;za;jej;zlamanie,133,0,713861.html) Trwa cisza wyborcza. 5 tys. zł za jej złamanie Plakaty, które zostały rozwieszone przed północą nie muszą być usuwane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t99032.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/czy;polakom;nie;chce;sie;glosowac,194,0,633282.html) Czy Polakom nie chce się głosować? W maju Brytyjczycy wybierali parlament w zwykły, roboczy czwartek. Do urn poszło 65 proc. wyborców. W Czechach przez dwa dni zagłosowało 62,6 proc. uprawnionych. Podobny wynik w dzisiejszych wyborach prezydenckich w Polsce, byłby dużą niespodzianką.
wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)