Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublin pożegnał arcybiskupa Życińskiego

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski odznaczył metropolitę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Lublin pożegnał arcybiskupa Życińskiego

Aktualizacja, godz.15.35

Odważny głos otwartego Kościoła, człowiek wierny Bogu, otwarty na współczesny świat i jego problemy - tymi słowami żegnano dziś zmarłego przed tygodniem arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Arcybiskup spoczął w trumnie z białego marmuru, która została złożona w podziemiach Archikatedry Lubelskiej. W uroczystościach pogrzebowych metropolity wziął udział iędzy innymi prezydent Bronisław Komorowski. Odznaczył on pośmiertnie acybiskupa Józefa Życińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej oraz osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i tolerancji.

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że Arcybiskup odszedł przedwcześnie, był wybitną postacią Koścoła ale zarazem bardzo ważnym uczestnikiem polskiego życia publicznego.

Ciało arcybiskupa spoczęło w krypcie biskupów w podziemiach Archikatedry Lubelskiej. Stoją tam już sarkofagi z trumnami poprzedników zmarłego metropolity - biskupów lubelskich: Mariana Fulmana pochowanego w 1945 roku oraz Piotra Kałwy zmarłego w 1974 roku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t131503.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arcybiskup;zycinski;zmarl;nagle;w;rzymie,131,0,769667.html) Arcybiskup Życiński zmarł nagle w Rzymie
Krypty lubelskiej katedry od wieków służyły jako miejsce pochówku osób duchownych i świeckich. Dziesięć lat temu podczas prac konserwatorskich świątyni krypty otworzyli i zbadali archeolodzy. Pod południową nawą boczną natrafili na szczątki pochowanych stu osób dorosłych i dzieci z okresu od końca wieku XVI do początku XVIII stulecia. Część została przeniesiona z krypt północnych w 1752 roku podczas odbudowy świątyni po pożarze.

Badając szczątki archeolodzy zgromadzili unikatową kolekcję tkanin i strojów z XVII i XVIII wieku. Ich bogate zdobienia świadczą o tym, że w podziemiach lubelskiego kościoła pochowana została elita ówczesnego społeczeństwa - duchowni i świeccy. Stroje te można oglądać w odrestaurowanych kryptach udostępnionych zwiedzającym w archikatedrze.

W 1998 roku pod patronatem abp. Życińskiego rozpoczęto trwające kilka lat prace konserwatorskie świątyni. Odrestaurowano jej dekoracje, podziemia i kaplice. Gruntownie odnowiono też jej fasadę.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)