Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka: Była dewaluacja, ale to nic

0
Podziel się:

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił, że jego kraj wywinie się z kryzysu walutowego.

Łukaszenka: Była dewaluacja, ale to nic
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił, że jego kraj _ wywinie się _ z kryzysu walutowego. Potępił zarówno Unię Europejską, jak i Rosję za krytykę sytuacji politycznej na Białorusi.

Jak podała białoruska agencja państwowa BiełTA, Łukaszenka mówił o tym w Kazachstanie, na spotkaniu na Uniwersytecie Euroazjatyckim w Astanie.

W jego ocenie Białoruś _ zalała druga fala kryzysu _. _ Bardzo podrożały, faktycznie podwójnie, zasoby, których my nie mamy. A my nie możemy od razu uzyskać z realnego sektora gospodarki tej ilości dewiz, o jaką wzrósł rynek surowców. Nasz eksport wzrósł, ale tyle dewiz nie możemy znaleźć, dlatego znów pojawiły się trudności _ - tłumaczył Łukaszenka przyczyny kryzysu. _ Wywiniemy się z tej sytuacji _ - zapewnił.

Mówiąc o problemach na rynku walutowym kraju, oświadczył: _ Przestaliśmy sprzedawać dewizy z rezerw walutowych, a ten kurs, który się ustali, ten i będzie. Wczoraj ustaliliśmy go na poziomie 5 tys. rubli za dolara. Dobrze, była dewaluacja krajowej waluty - to nic. Najważniejsze, żeby wykorzystać to tak, jak należy _.

Łukaszenka oskarżył telewizję rosyjską, która w ostatnim czasie nadaje materiały o złej sytuacji gospodarczej na Białorusi, że _ chce stworzyć szum _ wokół jego kraju. _ Łukaszenka sprzeda zakłady, im trzeba tyle, oni chcą tego _ - skomentował doniesienia mediów. _ - Tworzą szum wokół naszego kraju. Jasne, z pragnieniem, na pewno, że przede wszystkim sami tam zyskają _ - dodał. _ Ale my sami nie będziemy nikomu niczego rzucać tak po prostu _ - zapowiedział.

Zapewnił, że Białoruś stara się _ bardzo aktywnie uregulować normalne stosunki _ z Unią Europejską. _ - Jednak oni stale nam wkładają kij w szprychy i wysuwają żądania polityczne: "demokratyzacja", władza powinna być pocięta na kawałki i rozdana różnym grupom interesów _ - wskazał.

_ - Nie możemy porąbać obecnego systemu naszego ustroju konstytucyjnego na kawałki i podzielić go między grupy interesów, partie i tak dalej _ - oświadczył, wskazując że według badań socjologicznych tylko 1,5 proc. Białorusinów to stronnicy partii politycznych. _ - Więc czemu mamy iść tą drogą, którą nam narzucają? _ - pytał Łukaszenka.

_ - Presja ze wszystkich stron _ - zauważył. _ - Nagle zdemokratyzowały się władze Federacji Rosyjskiej i zaczęła się presja. Prawie słyszę oświadczenia ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa o przestrzeganiu czy to praw człowieka, czy to demokracji. Siedzę i myślę: kto by powiedział... _ - dodał białoruski prezydent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wenezuela;uratowala;bialorus;przed;kryzysem,75,0,681547.html) "Wenezuela uratowała Białoruś przed kryzysem" Zdaniem Łukaszenki Wenezuela sprzedaje ropę na normalnych warunkach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t139849.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;niemcy;i;rosja;przeciwko;lukaszence,79,0,833871.html) Polska, Niemcy i Rosja przeciwko Łukaszence Potępiają m.in. prowokacyjne wyroki, które zapadają w stosunku do byłych kandydatów na prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;wesprze;minsk;chca;6;mld;dolarow,139,0,831115.html) Rosja wesprze Mińsk? Chcą 6 mld dolarów 3,1 mld z tej sumy to kredyt stabilizacyjny na podtrzymanie kursu rubla - informuje prezydent Łukaszenka.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)