Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łukaszenka najczęściej wskazywany jako ideał polityka

0
Podziel się:
Łukaszenka najczęściej wskazywany jako ideał polityka
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Tak wynika z przeprowadzonego w marcu sondażu niezależnego ośrodka badania opinii publicznej NISEPI. Aleksandra Łukaszenkę uznało za _ działacza politycznego, który w największym stopniu budzi sympatię i odpowiada Pana/Pani ideałowi polityka _ 20,9 procent respondentów.

Wyprzedził on w tym roku I sekretarza Komunistycznej Partii Białorusi z lat 1965-80 Piotra Maszeraua, który tym razem zgromadził 19,8 proc. wskazań - tyle samo, co prezydent Rosji Władimir Putin. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęli Piotr I, Margaret Thatcher i przywódca powstania styczniowego na terenie Białorusi i Litwy Konstanty Kalinowski.

Wśród 18 nazwisk, z których można było wybierać w badaniu, NISEPI umieściło też m.in. Vaclava Havla, Lecha Wałęsę i Lwa Sapiehę. Wałęsa zajął przedostatnie miejsce (przez Ronaldem Reaganem) z 5,3 proc. wskazań. Wyprzedzili go m.in. Józef Stalin (6,4 proc.) oraz Sapieha (6,1 proc.).

Podsumowując wyniki sondażu, komentator niezależnego tygodnika _ Biełarusy i Rynok _ Pawluk Bykouski zwraca uwagę na fenomen popularności Maszeraua. Jak podkreśla, Białorusini wiążą to nazwisko z procesem industrializacji kraju, a jego legendę wzmocniła jeszcze tragiczna śmierć w wypadku drogowym w 1980 r., w którym wielu dopatrywało się ręki Kremla czy KGB.

Tygodnik przypomina przy tym, że gdy w 2001 r. córka Maszeraua, Natalla, wystartowała w wyborach prezydenckich, maszyna propagandowa podjęła wysiłki, by nazwisko to wymazać z pamięci mieszkańców. W 2005 r. jedną z głównych ulic Mińska prospekt Maszeraua przemianowano na prospekt Zwycięzców.

Sondaż został przeprowadzony na próbie 1513 osób w wieku co najmniej 18 lat. Margines błędu nie przekracza 3 proc. Ośrodek NISEPI jest zarejestorwnay w Wilnie, ale badania prowadzi na Białorusi.

Czytaj więcej w Money.pl
Łukaszenka złożył propozycję rosyjskiej spółce Szef białoruskiego państwa nie widzi także przeszkód w dostawach gotowych produktów również z Białorusi do Rosji.
Watykan wspiera dyktatora na Białorusi? Białoruskie władze uczynią dla Kościoła katolickiego na Białorusi wszystko, co możliwe, a może nawet to, co niemożliwe.
To Rosja ich sponsoruje. Dała 16 procent PKB Rosja wspomogła w zeszłym roku białoruski sektor energetyczny sumą 10 miliardów dolarów. To 16 procent PKB Białorusi.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)