Notowania

maea
07.09.2009 13:38

MAEA kłamała w sprawie Iranu? Jej szef zaprzecza

Mohamed El Baradei odpiera oskarżenia Izraela i Francji o zatajenie ważnych informacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ustępujący szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed ElBaradei określił jako bezpodstawne oskarżenia Izraela i Francji, sugerujące, że zataił on informacje, które mogą wskazywać na dążenie Iranu do uzyskania broni atomowej.

W przemówieniu otwierającym posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA w Wiedniu ElBaradei oświadczył, że wszystkie opublikowane dotychczas informacje, dotyczące prowadzonych przez agencję dochodzeń w sprawie Iranu, zostały zweryfikowane i MAEA będzie nadal przestrzegała standardów obiektywizmu.

*Minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner *powiedział w ubiegłym tygodniu, że MAEA musi jeszcze opublikować aneksy do swoich odkryć w Iranie. Z kolei MSZ Izraela oświadczyło, że raport MAEA nie odzwierciedla wszystkiego, co agencja wie o wojskowym programie atomowym Teheranu.
_ - Jestem zaniepokojony oskarżeniami niektórych państw członkowskich, które zostały przekazane mediom, że Radzie nie przedstawiono jakichś informacji. Te oskarżenia są politycznie umotywowane i całkowicie bezpodstawne _ - przekonywał. _ - Takie próby wpływania na pracę inspektorów MAEA i podkopywania ich niezależności i obiektywizmu są naruszeniem statutu MAEA i muszą niezwłocznie być powstrzymane _.

W raporcie MAEA z 28 sierpnia napisano, że materiały zebrane przez zachodnie wywiady wskazujące na to, iż Iran potajemnie łączy wzbogacanie uranu, testy wybuchowe i pracuje nad dostosowaniem rakiet, by pasowały do nich głowice atomowe, są przekonujące.

W dokumencie stwierdzono również, że Iran musi wyjaśnić tę kwestię zamiast odrzucać dane wywiadu, jako sfałszowane. Jednak raport nie zawierał żadnych konkretnych dowodów na plany wyprodukowania przez Iran broni jądrowej.

* [ Iran wyhamowuje z nuklearnym programem? ]( http://news.money.pl/artykul/iran;wyhamowuje;z;nuklearnym;programem,236,0,523500.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: maea, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz