Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Margaret Thatcher zmarła wskutek udaru

0
Podziel się

Była premier Wielkiej Brytanii zmarła po ataku udaru - poinformowali jej bliscy.

Margaret Thatcher zmarła wskutek udaru
(imago stock&people/EAST NEWS)
bDasYjlx

Nie żyje Margaret Thatcher, była premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990, najdłużej urzędujący szef brytyjskiego rządu w 20. wieku. W latach 1975-1990 kierowała Partią Konserwatywną. Była także jedyną kobietą, która kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii została wybrana na szefa partii rządzącej. Miała 87 lat.

aktualizacja 14.41

Margaret Thatcher objęła władzę podczas głębokiego kryzysu ekonomicznego, spowodowanego między innymi rozbudowaną polityką socjalną państwa i inflacją. Zastosowała twardą politykę w celu uzdrowienia gospodarki: zlikwidowała dotacje dla znacznej części państwowych firm, zatrzymała inflację kosztem zwiększonego bezrobocia, zredukowała wydatki budżetowe, obniżyła podatki oraz podwyższyła stopę procentową oszczędności. Wszystkie te działania, będące połączeniem liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu, uzyskały nazwę _ thatcheryzmu _.

Z powodu stanowczości w podejmowaniu decyzji, między innymi w stosunku do brytyjskich górników oraz zdecydowanej postawy wobec państw komunistycznych Margaret Thatcher zyskała przydomek Żelaznej Damy.

bDasYjlz

Pod koniec sprawowania funkcji premiera, zapytana, czy sądzi, że jej sposób prowadzenia polityki pozostawi naród podzielony, Margaret Thatcher odpowiedziała przecząco:

_ fot: PAP/EPA_ Margaret Thatcher w 2000 roku fot: PAP/EPA Margaret Thatcher i były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown w 2009 roku _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/zmarla-byla-premier-wielkiej-brytanii-margaret-thatcher-g549183.html)- Więcej właścicieli domów, o wiele więcej udziałowców, o wiele wyższe oszczędności społeczeństwa to czynniki, które jednoczą naród, kiedy każdy zarabiający staje się udziałowcem, kiedy coraz więcej właścicieli domów posiada ich akt własności. Nie, my pozbywamy się podziałów, zamieniamy konflikty na współpracę, budujemy jeden naród, przez coraz szerzej rozumiane pojęcie własności i
demokrację. _

W 1988 roku Thatcher odwiedziła Polskę. Zażądała wówczas od władz komunistycznych spotkania z Lechem Wałęsą, w czasie którego mówiła o zależnościach między wolną gospodarką i wolnością jednostki:

_ - Jeżeli w państwie, w którym rządzi prawo, istnieje wolne społeczeństwo, mamy do czynienia zarówno z poszanowaniem godności jednostki, jak i dobrobytem. _

bDasYjlF

Jednym z najważniejszych celów w polityce wewnętrznej Margaret Thatcher było ograniczenie pozycji związków zawodowych. Przez blisko rok walczyła z protestami górników, które zakończyły się zamknięciem kilkunastu niedochodowych kopalń.
Jedną z najtrudniejszych decyzji w polityce zagranicznej Thatcher było wysłanie brytyjskiej floty i wojna z Argentyną o wyspy Falklandy, zajęte w 1982 roku przez armię argentyńską. Odzyskanie Falklandów przyniosło jej dużą popularność w kraju. Thatcher sympatyzowała z chilijskim dyktatorem generałem Augusto Pinochetem. Podczas wojny falklandzkiej rząd Chile jako jedyny w Ameryce Łacińskiej aktywnie poparł Wielką Brytanię.

Krytycznie odnosiła się do realizowanego modelu integracji europejskiej, próbowała wprowadzić wolnorynkowe metody zarządzania w oświacie, służbie zdrowia i kulturze, co spowodowało spadek jej popularności.

W 1990 roku Margaret Thatcher zrezygnowała z kierowania Partią Konserwatywną, co było równoznaczne z ustąpieniem ze stanowiska premiera. Dwa lata później otrzymała szlachectwo oraz zajęła miejsce w Izbie Lordów

bDasYjma
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)