Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

McCain w odwrocie, Obama na fali

0
Podziel się:

Kryzys ekonomiczny przyczynia się do wzrostu poparcia dla demokratycznego kandydata.

McCain w odwrocie, Obama na fali
(bacackobama.com/johnmccain.com)

Z kampanii wyborczej w USA dochodzą sygnały potwierdzające, że kryzys ekonomiczny przyczynia się do wzrostu poparcia dla demokratycznego kandydata na prezydenta Baracka Obamy, kosztem jego republikańskiego rywala Johna McCaina.

McCain traci ostatnio poparcie w kluczowych tzw. _ swing states _, czyli w stanach o dużej liczbie ludności, stanowiących przysłowiowy języczek u wagi, gdyż szanse obu kandydatów wydają się tam równe.

Dzieje się tak na przykład w Michigan, gdzie McCain zrezygnował w czwartek z dalszej kampanii - wycofał stamtąd swoje ogłoszenia telewizyjne, większość swego sztabu wyborczego i nie planuje tam dalszych spotkań z wyborcami.

W wyborach w 2004 roku w Michigan wygrał demokratyczny kandydat John Kerry, ale w tegorocznej kampanii Republikanie mieli nadzieję, że McCain może tam odnieść sukces, ponieważ zwyciężył w prawyborach i obiecuje reformy w Waszyngtonie.

Ostatnio jednak sondaże wskazywały, że Obama prowadzi w Michigan różnicą 13 punktów procentowych. W stanie tym dominuje tradycyjny przemysł, m.in. samochodowy (Detroit), który przeżywa wielkie trudności w związku z kryzysem gospodarczym, co działa na niekorzyść Republikanów.

Według sondaży, kandydat Demokratów zyskuje też ostatnio w Indianie i Karolinie Północnej - stanach tradycyjnie republikańskich - oraz Ohio, Wirginii i na Florydzie. Prowadzi w Kolorado i w Minnesocie, gdzie też szanse wydawały się wyrównane.

Tymczasem Obamę poparł swym najnowszym wydaniu tygodnik _ New Yorker _, prestiżowe pismo czytane przez intelektualne elity w USA.

_ W momencie gospodarczej katastrofy, zamieszania na arenie międzynarodowej, politycznego upadku i osłabionego morale, Ameryka potrzebuje zarówno podniesienia na duchu, realizmu, zmiany, jak i stabilizacji. Potrzebuje przywódcy emocjonalnie i intelektualnie harmonizującego ze złożonością naszego globu. Przywódcą tym jest Barack Obama _ - napisał tygodnik w artykule redakcyjnym.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)