Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel chce stowarzyszenia Unii z Ukrainą

0
Podziel się:

Niemiecka kanclerz zastrzega, że nie oznacza to perspektywy członkostwa tego kraju w Unii.

Merkel chce stowarzyszenia Unii z Ukrainą
(PAP/EPA)

W czasie wizyty w Kijowie, niemiecka kanclerz zastrzegła jednocześnie, że nie oznacza to perspektywy członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej.

Angela Merkel zaznaczyła, że takie porozumienie pozwoli na pogłębienie współpracy, w tym gospodarczej. Kanclerz Niemiec dodała, że w obecnej sytuacji, w jakiej jest Unia nie można mówić o jakiejkolwiek perspektywie rozszerzenia.

Wiktor Juszczenko podkreślił, że obecnie może być podpisany taki dokument, a w przyszłości może pojawić się zapis o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej. _ - Kiedy mówimy o perspektywie europejskiej powinniśmy sobie uświadamiać kolejne wymagania, które muszą spełnić kraj i władza _ - zaznaczył.

Angela Merkel nie podała daty zawarcia umowy, a ukraiński prezydent dodał, że jej polityczna część ma zostać podpisana we wrześniu we Francji, a ekonomiczna za rok. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że dotąd Bruksela oficjalnie nie zgodziła się na rozdzielenie porozumienia na dwie części.

W czasie rozmów w Kijowie poruszono także temat NATO. Angela Merkel zaznaczyła, że decyzję, iż Ukraina w przyszłości zostanie członkiem Sojuszu podjęto już w Bukareszcie. Nie odpowiedziała jednak na pytanie, czy na najbliższym szczycie Kijów dostanie zaproszenie do planu działania na rzecz członkostwa. Dodała przy tym, że w decyzje dotyczące Sojuszu nie powinny się angażować państwa trzecie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)