Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miedwiediew przekazał Komorowskiemu akta katyńskie

0
Podziel się:

Komorowski: Liczymy, że to początek prac, które pomogą rozsupłać katyński węzeł.

Miedwiediew przekazał Komorowskiemu akta katyńskie
(PAP/EPA)
bFeuIbiZ

aktualizacja: 19:00

*Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji. Dmitrij Miedwiediew przekazał marszałkowi 67 tomów akt dotyczących zbrodni katyńskiej. Politycy rozmawiali też o śledztwie w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Marszałek odwiedzi miejsce tragedii. *

Bronisław Komorowski rozpoczął wizytę w Moskwie, związaną z 65. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej. Zaczął od spotkania z rosyjskim prezydentem.

bFeuIbjb

Miedwiediew dotrzymał słowa i na Kremlu przekazał marszałkowi 67 tomów akt śledztwa prowadzonego przez rosyjska prokuraturę wojskową w latach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej.

Według marszałka ujawnienie prawdy o Katyniu może być dobrą podstawą do rozwoju stosunków polsko-rosyjskich. _ - Liczymy, że jest to początek prac, które pozwolą rozsupłać węzeł katyński - _ powiedział Komorowski do Miedwiediewa.

_ - Spotykamy się w rocznicę zakończenia wojny. Ale są wydarzenia, które - w naszym, rosyjskim przypadku - ją poprzedzały - _ powiedział Miedwiediew. _ Należy do nich Katyń. Podczas wizyty w Krakowie obiecałem, że wydam dyspozycje, by prowadzono dalej prace w sprawie odtajnienia dokumentów, dotyczących tej sprawy. Chodzi w szczególności w sprawie karnaj numer 159. Uważam, że jest to konieczne _ - kontynuował.

Umarzając przed sześcioma laty dochodzenie katyńskie, strona rosyjska utajniła 116 ze 183 tomów akt. Jawne pozostało 67 tomów.

bFeuIbjh

Dimitrij Miedwiediew rozmawiał z Bronisławem Komorowskim również o śledztwie dotyczącym katastrofy prezydenckiego Tu-154M 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

_ - Poprzednim razem spotkaliśmy się w bardzo smutnych okolicznościach. Przekazywaliśmy do Polski ciała prezydenta Kaczyńskiego, jego małżonki i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Teraz nasze wspólne zadanie polega na tym, by śledztwo w tej sprawie doprowadzić do końca. Wyniki tego śledztwa powinny zostać opublikowane, by wszyscy mogli się z nimi zaznajomić. Współpraca w tej sprawie układa się bardzo dobrze -zarówno między władzami jak i między przedstawicielami prokuratur obu krajów _ - powiedział Miedwiediew.

Na razie trudno ocenić wartość przekazanych akt

Przekazanie Bronisławowi Komorowskiemu dokumentów, dotyczących zbrodni katyńskiej, to kolejny krok Rosji w zbliżeniu z Polską. Taką opinię wyraził historyk, profesor Andrzej Paczkowski.

Profesor Paczkowski zastrzegł, że na razie trudno powiedzieć, jaką wartość mają te dokumenty. Jego zdaniem, są tam przede wszystkim materiały dotyczące sprawców zbrodni katyńskiej.

bFeuIbji

Historyk podkreślił, że ważne jest, iż w sprawie Katynia następuje postęp i strona polska otrzymała nowe materiały. Jego zdaniem w zależności od tego, co zawierają dokumenty, będzie można podjąć ewentualne kroki prawne.

Andrzej Paczkowski dodał, że ciągle nie wiadomo, gdzie zginęło i zostało pochowanych kilka tysięcy Polaków, zamordowanych przez NKWD. Jest to szczególnie bolesne dla rodzin ofiar. Być może odpowiedź na część tych spraw znajduje się właśnie w dokumentach rosyjskiego śledztwa - powiedział historyk.

Waszczykowski: To źle, że Komorowski nie zabrał nikogo z opozycji

Wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wyraził żal, że do Moskwy nie został zaproszony nikt z Kancelarii Prezydenta ani spośród posłów opozycji. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, pokazałoby to, że Polska ma jedną politykę zagraniczną.

*POSŁUCHAJ WITOLDA WASZCZYKOWSKIEGO:*

bFeuIbjj

Nie zgodził się z tym eurodeputowany PSL Jarosław Kalinowski. Jego zdaniem, Bronisław Komorowski nie podjął decyzji o zaproszeniu innych osób, bo nie czuje się jeszcze w pełni jak prezydent.

*POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KALINOWSKIEGO:*


bFeuIbjk

Jarosław Kalinowski ma nadzieję, że wizyta w Moskwie będzie krokiem na drodze do pojednania polsko-rosyjskiego.

Poseł PO Jarosław Gowin ocenia, że sprawa katyńska nie jest jedyną, która powinna być wyjaśniona w stosunkach polsko-rosyjskich. Polityk Platformy ma nadzieję, że sprawa Katynia stanie się punktem wyjścia na przykład do porozumienia energetycznego.

*POSŁUCHAJ JAROSŁAWA GOWINA:*


*W niedzielę defilada i rozmowy na szczycie, oraz wizyta w Smoleńsku *

Jutro marszałek Komorowski weźmie udział w defiladzie z okazji rosyjskiego dnia zwycięstwa nad faszyzmem, a także spotka się przywódcami Niemiec i Francji - Angelą Merkel i Nicolasem Sarkozym.

*POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO: *


Przed powrotem do Polski pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu spotka się również z prezydentem Izraela Szymonem Peresem.

Komorowski zapowiedział, że uda się do Smoleńska, aby _ pochylić głowę, klęknąć, pomodlić się _ w intencji wszystkich ofiar katastrofy. Jednocześnie zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać z gubernatorem Smoleńska na temat zabezpieczenia miejsca katastrofy. Planowany jest także przejazd do Katynia. _ - Chciałbym, aby w ten sposób w wymiarze symbolicznym dokończyć dzieła, przeprowadzić do końca wizytę, która została w dramatyczny sposób przerwana - _tłumaczył marszałek.

Komorowski zamierza pojechać do Smoleńska z Moskwy samochodem, gdyż - jak mówił - _ lotnisko w Smoleńsku jest zamknięte _. Powrót planowany jest przez Witebsk na Białorusi.

Rosja świętuje zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-1%20year&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=inflacja&fg=1&w=450&h=200&cm=0 Inflacja ) Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

bFeuIbjC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)