Notowania

mladic
02.06.2011 10:45

Mladić może nie przeżyć procesu. Ma raka

Adwokat Mladicia Milosz Szaljić opublikował taką diagnozę lekarską z 2009 roku dziś w belgradzkiej gazecie Press.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Oskarżony o zbrodnie wojenne były dowódca sił Serbów bośniackich Ratko Mladić cierpi, według jego adwokata, na raka węzłów chłonnych i może nie przetrwać procesu przed haskim trybunałem ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Adwokat Mladicia Milosz Szaljić opublikował taką diagnozę lekarską z 2009 roku w czwartek w belgradzkiej gazecie _ Press _. Wówczas były generał, któremu zarzuca się popełnienie najcięższych zbrodni wojennych w Europie od 1945 roku, od 20 kwietnia do 18 lipca miał przebywać w belgradzkim szpitalu, gdzie był operowany a następnie przeszedł chemioterapię.

_ Press _ zamieścił kopię wypisu ze szpitala, gdzie widnieje diagnoza: chłoniak nieziarniczy. Według gazety, doszło już do przerzutów na żołądek. Mecenas Szaljić twierdzi, że wygląd Mladicia zmienił się z powodu chemioterapii: wypadły mu włosy, a skóra poczerwieniała.

Adwokat utrzymuje też, że niektóre zagraniczne służby wywiadowcze wiedziały, iż Mladić jest chory i leczy się w Belgradzie. - _ Wtedy trwały rozmowy o rozwiązaniu problemu Mladicia. Wówczas on po zakończeniu pierwszego kursu chemioterapii wypisał się i jakiś czas pozostawał poza kontrolą wszystkich służb _ - powiedział Szaljić.

Zdaniem zastępcy serbskiego prokuratora ds. zbrodni wojennych Bruno Vekaricia opublikowane w gazecie diagnoza medyczna jest sfałszowana, a choroba węzłów chłonnych jest częścią strategii obrony Mladicia.

Na opublikowanej w gazecie kopii wypisu nie widać, który szpital wydał ten dokument. W odpowiedniej rubryce jako datę urodzenia dowódcy sił Serbów bośniackich z czasów wojny domowej z lat 1992-1995 wpisany jest 12 marca 1943 roku. Trybunał prowadzi postępowanie wobec oskarżonego urodzonego 12 marca 1942 roku. Jak pisze niemiecka agencja dpa, oczekuje się, że w piątek, podczas pierwszego wystąpienia przed trybunałem, prawnicy Mladicia wyjaśnią wątpliwości dotyczące jego wieku.

_ Press _ sprawdził specjalistyczne szpitale w Belgradzie, ale wszystkie odrzuciły sugestie, że przyjęły Mladicia na leczenie. Dowództwo serbskiej armii zapewnia, że generał nie był leczony w szpitalu wojskowym, który od 2007 roku _ pokryty jest kamerami _ monitoringu kontrolowanego przez służby poszukujące oskarżonych o zbrodnie wojenne, a lekarze opiekujący się niegdyś Mladiciem przeszli surową kontrolę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t102611.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/aresztowali;mladicia;i;teraz;chca;do;unii,55,0,843063.html) Aresztowali Mladicia i teraz chcą do Unii Serbia ma nadzieję, że Unia Europejska zgodzi się pod koniec roku na rozpoczęcie przez Belgrad negocjacji akcesyjnych na początku 2012 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t140246.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rozprawa;mladicia;juz;za;dwa;dni,173,0,842669.html) Rozprawa Mladicia już za dwa dni Sędzia Alphons Orie podpisał decyzję o terminie rozprawy dziś rano, po tym jak Mladić spędził pierwszą noc w celi centrum zatrzymań trybunału.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t140267.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/adwokat;mladicia;odwoluje;sie;od;ekstradycji,102,0,841574.html) Adwokat Mladicia odwołuje się od ekstradycji Jeśli apelacja zostanie odrzucona, serbskie ministerstwo sprawiedliwości wyda nakaz przekazania generała do trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.
Tagi: mladic, proces, rak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz