Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na Łotwie chcą ustanowić rosyjski jako język państwowy

0
Podziel się

Obecnie jedynym językiem państwowym jest łotewski. Rosyjski ma status języka oficjalnego.

Na Łotwie chcą ustanowić rosyjski jako język państwowy
(txd/CC/Flickr)
bDBgUbph

Na Łotwie zebrano ponad 180 tysięcy podpisów zwolenników nadania językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego - poinformował dzisiaj w publicznym radiu szef łotewskiej Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Arnis Cimdars.

Obecnie jedynym językiem państwowym jest łotewski. Rosyjski ma status języka oficjalnego. Liczba podpisów może się zmienić, gdyż CKW musi je jeszcze zweryfikować, co może zająć trzy-cztery tygodnie - pisze BNS.

Jeśli liczba ważnych podpisów przekroczy 10 proc. ogólnej liczby wszystkich wyborców na Łotwie (154 379), będzie wystarczająca do tego, by parlament mógł wiosną zająć się poprawkami do konstytucji, które umożliwiłyby uczynienie z rosyjskiego drugiego języka państwowego Łotwy.

bDBgUbpj

Jeśli deputowani odrzucą poprawki, w sprawie zostanie przeprowadzone referendum. Aby weszły w życie, musi je przyjąć co najmniej 50 proc. uprawnionych do głosowania. Na Łotwie mieszka ok. 2 mln ludzi, z czego, jak piszą rosyjskie media, 44 proc. to ludność rosyjskojęzyczna.

W łotewskim 101-osobowym parlamencie lewicowe prorosyjskie Centrum Zgody, które we wrześniu wygrało przedterminowe wybory, ma 31 miejsc i jest w opozycji.

Więcej wiadomości z Łotwy w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t87185.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybory;na;lotwie;a;wygrywa;putin,172,0,914348.html) Wybory na Łotwie, a wygrywa Putin Popierane przez premiera Rosji Centrum Zgody zdobyło najwięcej głosów w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t89609.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/glosowali;rok;temu;znowu;im;sie;nie;podoba,158,0,914078.html) Głosowali rok temu, znowu im się nie podoba Według sondaży największe szanse na zwycięstwo ma prorosyjskie Centrum Zgody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lotwa;94;procent;glosujacych;za;rozwiazaniem;parlamentu,202,0,879818.html) 94 proc. obywateli za rozwiązaniem parlamentu Frekwencja wyborcza wyniosła 44,7 procent. Do rozwiązania parlamentu konieczna była zwykła większość. Uprawnionych do głosowania było prawie 1,5 mln obywateli.
bDBgUbpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)