Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na ulicach Egiptu wojsko. MSZ: Nie jedźcie tam!

0
Podziel się

W Kairze, Aleksandrii i Suezie prezydent Hosni Mubarak ogłosił godzinę policyjną.

Na ulicach Egiptu wojsko. MSZ: Nie jedźcie tam!
(EPA/AMEL PAIN)
bDTXyXfV

Na ulice egipskich miast wyszło wojsko. Dekret w tej sprawie wydał prezydent Hosni Mubarak. Zgodnie z decyzją Mubaraka, w Kairze, Aleksandrii i Suezie ogłoszono godzinę policyjną. Ma to zapobiec- według egipskiej telewizji państwowej - grabieżom mienia i niszczeniu własności publicznej. Godzina policyjna obowiązuje od 18.00 do 7.00 rano.

W Kairze, Aleksandrii, Suezie, Asuanie i Mansurze policjanci starli się się z setkami tysięcy demonstrantów domagających się odsunięcia od włądzy rządzącego Egiptem od 30 lat prezydenta Hosni Mubaraka. Policja używa gazu łzawiącego, gumowych pocisków i armatek wodnych do rozpędzenia tłumów, które ponownie wyszły na ulice po piątkowych modłach. W Kairze tysiące ludzi oblegają gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podpalono siedzibę partii rządzącej. Tłum wyparł policję z głównego placu miasta. Walki trwają mimo godziny policyjnej. Na ulicach pojawiły się czołgi.

W Suezie wściekły tłum podpalił posterunek policji i wtargnął do budynku. W Aleksandrii podpalono siedzibę gubernatora. W ciągu czterech dni protestów zginęło 8 osób, rannych jest już prawie tysiąc.

bDTXyXfX

Rząd twierdzi, że kontroluje sytuację, ale na obrazach przekazywanych przez telewizje z ulic egipskich miast, wygląda to zupełnie inaczej. Demonstrancji dogają się coraz gwałtowniej ustąpienia Mubaraka, chcą pracy, wolności, likwidacji korupcji, mądrej demokracji.i sprawiedliwości.

W związku z napiętą sytuacją społeczną, w tym demonstracjami i protestami ulicznymi w głównych miastach Egiptu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza udawanie się do większych ośrodków miejskich - oświadczyło dziś po południu biuro rzecznika prasowego resortu.

_ - Turystom przebywającym obecnie w dużych ośrodkach miejskich zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach publicznych oraz unikanie ewentualnych demonstracji i tłumnych zgromadzeń _ - czytamy w komunikacie zamieszonym w po południu na stronach internetowych MSZ.

bDTXyXgd
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t130193.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;egipcie;trwa;piatek;gniewu;trzy;osoby;nie;zyja,208,0,762064.html) W Egipcie trwa "Piątek gniewu". Trzy osoby nie żyją W demonstracji bierze udział noblista Mohamed ElBaradei, główny egipski opozycjonista.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t130278.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;onz;krytykuje;egipt;za;odciecie;sieci,152,0,762008.html) Szef ONZ krytykuje Egipt za odcięcie sieci Władze odłączyły dostęp do internetu w związku z protestami społecznymi w afrykańskim państwie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t130123.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/egipt;wrze;demonstracje;aresztowania;ofiary,228,0,761572.html) Egipt wrze. Demonstracje, aresztowania, ofiary Do kraju wraca Mohamed El Baradei. Czy będzie w stanie stanąć na czele zjednoczonej opozycji?
bDTXyXgy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)