Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najstarszy prom kosmiczny zakończył misję

0
Podziel się:

Discovery zaliczył 39. i ostatni lot. Wahadłowiec ma już 27 lat.

Najstarszy prom kosmiczny zakończył misję
(Kenny Miller/CC/Flickr)

Zgodnie z planem, punktualnie o godz. 11.57 czasu lokalnego (17.57 czasu polskiego) w Centrum Kosmicznym im. J.F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie wylądował prom kosmiczny Discovery. Był to 39., ostatni lot liczącego sobie 27 lat wahadłowca.

W czasie 13-dniowej wyprawy przewiózł on sprzęt - w tym robota, który ma stopniowo przejmować zadania astronautów - na krążącą po orbicie okołoziemskiej Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Zakończoną w środę misję kilkakrotnie przekładano z powodu problemów z zewnętrznym zbiornikiem paliwa. Po swoim ostatnim locie Discovery będzie wystawiony w muzeum Smithsonian Institution.

Discovery odbył najwięcej lotów z całej amerykańskiej floty promów kosmicznych - w sumie przeleciał 238 milionów kilometrów, przebywając łącznie 365 dni w przestrzeni kosmicznej.

Amerykańskie promy w tym roku kończą swą służbę. W kwietniu wystartuje jeszcze Endeavour, a w czerwcu Atlantis. Dwa pozostałe - Challenger i Columbia - uległy katastrofom odpowiednio w 1986 i 2003 roku.

NASA planuje teraz wyprawy poza orbitę okołoziemską, w najbliższych dziesięcioleciach na jedną z asteroid, a potem na Marsa. Program lotów wahadłowców będzie zakończony, aby zaoszczędzić środki na realizację tych ambitniejszych celów.

Po ostatniej misji promu Atlantis w czerwcu amerykańskie załogi udające się na ISS będą musiały korzystać z rosyjskich statków kosmicznych Sojuz, dopóki nie zbuduje się nowych pojazdów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t133748.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/discovery;ostatni;raz;przycumowal;do;iss,18,0,785170.html) Discovery ostatni raz przycumował do ISS Jest to już trzynasta, a zarazem ostatnia misja tego wahadłowca. Po niej trafi do muzeum.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t133618.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ostatni;lot;discovery;prom;juz;na;orbicie,207,0,784079.html) Ostatni lot Discovery. Prom już na orbicie Prom zawozi na stację ISS robota za 2,5 mln dolarów, który zajmie się zakręcaniem zaworów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)