Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Napieralski: Zabrakło koordynacji działań

0
Podziel się

Jego zdaniem w przypadku takiej katastrofy powinien być jeden ośrodek decyzyjny.

Napieralski: Zabrakło koordynacji działań
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEidQRud

Zdaniem kandydata SLD w przypadku tak wielkiej katastrofy powinien być jeden ośrodek decyzyjny.

_ - Nie może być również tak, że dochodzi do nieporozumień między urzędnikiem państwowym, myślę tu o wojewodzie małopolskim, a urzędnikiem samorządowym, myślę tu o prezydencie Krakowa. Nie może dochodzić do takich spięć, bo to opóźnia prace. Zabrakło także całego planu inwestycyjnego. Pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na infrastrukturę hydrologiczną, teraz i tak musimy wydać, a przy okazji mamy wiele nieszczęść ludzkich _ - powiedział we wtorek w Rzeszowie dziennikarzom Napieralski.

Zaapelował także do premiera o przyjrzenie się Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa, które - według kandydata SLD - mogło działać sprawniej. _ Gdyby koordynacja RCB była lepsza, straty mogłyby być mniejsze. Informacje o powodzi do Centrum dotarły szybko, ale nie poinformowało o tym dalej _ - mówi szef SLD, powołując się na doniesienia mediów.

bEidQRuf

Dobrze ocenił natomiast pracę strażaków, policjantów i wojska podczas powodzi. Zaproponował też, by wzdłuż rzek wytyczyć tereny - głównie nieużytki - które w razie powodzi byłby zalewane nadmiarem wody. Powtórzył apel o zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu i nowelizację budżetu w celu zwiększenia pomocy dla powodzian.

PremierDonald Tuskpoinformował we wtorek, że rząd dysponuje 2 mld zł, które mogą być uruchomione w ramach natychmiastowej pomocy dla osób, które utraciły domy w wyniku powodzi. Marszałek SejmuBronisław Komorowski, komentując w poniedziałek postulat Lewicy w sprawie zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, powiedział, że takiemu wnioskowi powinna też towarzyszyć propozycja, czym Sejm miałby się zająć. Zapewnił, że gdy będą gotowe projekty dotyczące zapobiegania powodziom, Sejm zajmie się nimi.

Kandydat Sojuszu pytany przez dziennikarzy, jak będzie starał się zachęcić ludzi, którzy ucierpieli w powodzi, do udziału w wyborach prezydenckich, powiedział, że rozumie, iż są oni teraz skupieni na odbudowie swojego dobytku, ale - jak zaznaczył - _ wybory są zawsze pozytywną szansą na zmianę _. _ Jeśli my politycy pokażemy, że potrafimy pomóc, zachować się godnie, to też Polacy pójdą zagłosować _ - dodał.

Raporty Money.pl
*Rząd znajdzie pieniądze na odbudowę zalanych terenów * Rada Ministrów powinna poradzić sobie ze skutkami powodzi. Oprócz prawie 400-milionowej rezerwy budżetowej ma dwa dodatkowe źródła dużych pieniędzy. Pierwsze to 4 miliardy złotych zysku z NBP. Drugie to 10 mld zł większych dochodów budżetu. By je wykorzystać, trzeba jednak znowelizować budżet. Nowelizacja nie powinna być problemem, bo żadna z partii nie odmówi pieniędzy na odbudowę kraju po powodzi.
*Pieniądze na ochronę przeciwpowodziową czekają, ale nie potrafimy z nich skorzystać * Na realizację zaplanowanych programów przeciwpowodziowych - Odra 2006, Wisła 2020 oraz pierwszego etapu Żuław 2030 - potrzeba prawie dwadzieścia miliardów złotych. Ich realizacja ślimaczy się lub nawet jeszcze nie została rozpoczęta. Powodem nie jest jednak brak pieniędzy, ale nieudolność w pozyskiwaniu unijnych dotacji.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom * W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
*Powodzianie zalewają wnioskami ubezpieczycieli * To nieprawda, że Polacy nie chcą się ubezpieczać. Liczba polis dotyczących klęsk żywiołowych od 2003 roku wzrosła dwukrotnie. Wypłacono też 2,5 raza więcej odszkodowań. Dla mieszkających na terenach zagrożonych powodzią barierą są często wysokości składek jakich domagają się ubezpieczyciele. Nierzadko towarzystwa nie chcą zawierać tego typu umów.
bEidQRuG
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)