Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO: Francuski okręt dla Rosji to nie zagrożenie

0
Podziel się:

Francja zgodziła się sprzedać Rosji jeden okręt wojenny klasy Mistral. W planach kolejne.

NATO: Francuski okręt dla Rosji to nie zagrożenie
(FaceMePLS/CC/Flickr)

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, odnosząc się do planowanej przez Paryż sprzedaży Rosji okrętu wojennego, ocenił w środę, że kraj ten nie jest zagrożeniem ani dla Sojuszu, ani dla jego członków.

Jednocześnie jednak przyznał, że niepokoje niektórych aliantów są zrozumiałe z racji historycznych i geograficznych.

_ - Co się tyczy możliwości sprzedaży okrętu typu Mistral _, to sekretarz Rasmussen _ nie uważa Rosji za zagrożenie _ - powiedział rzecznik Sojuszu James Appathurai, odpowiadając na pytanie prasy.

_ - Skądinąd NATO czy jego rozszerzenie nie stanowi zagrożenia dla Rosji _, _ wbrew temu, co wyraża nowa doktryna wojenna Rosji _ - dodał rzecznik.

AFP pisze, że zaniepokojenie możliwym zakupem przez Rosję okrętów typu Mistral wyraziły trzy państwa bałtyckie - Estonia, Litwa, Łotwa - oraz Gruzja.

Francja zgodziła się sprzedać Rosji jeden okręt wojenny klasy Mistral i, jak pisze Associated Press, rozważa przyjęcie zamówienia na jeszcze trzy takie jednostki, które - na licencji - mogłyby zostać zbudowane w rosyjskich stoczniach.

Mistral to duży desantowy okręt szturmowy o wyporności blisko 24 tys. ton. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców. Rosji byłby potrzebny do unowocześnienia jej potencjału militarnego, którego niedostatki uwidoczniła wojna przeciwko Gruzji w 2008 roku. Analitycy szacują koszt takiej jednostki na 300 do 500 mln euro.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)