Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO ma nową strategię i będzie budować tarczę

0
Podziel się:

Prezydent Obama chce zaangażować Rosję w projekt obrony antyrakietowej.

NATO ma nową strategię i będzie budować tarczę
(redstone.army.mil/Wikipedia)

Koncepcja strategiczna jest głównym punktem NATO-wskiego spotkania. Wyznaczy ona najważniejsze cele Sojuszu w nadchodzących latach.

_ Ta koncepcja nie jest po prostu deklaracją zasad ani kompendium naszych aspiracji. To jest plan działania, który jasno określa konkretne kroki, jakie podejmiemy. Sprawi, że nasz Sojusz będzie bardziej skuteczny, bardziej zaangażowany i bardziej wydajny niż kiedykolwiek _ - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen na konferencji prasowej po pierwszej sesji szczytu.

11-stronicowy dokument potwierdza, ku zadowoleniu Polski, że obrona terytorialna i solidarność sojuszników na wypadek ataku jest podstawowym zadaniem NATO zgodnie z art. 5 traktatu waszyngtońskiego. Z drugiej strony strategia podkreśla nowe globalne wyzwania XXI w.: terroryzm, rakiety dalekiego zasięgu, wojna cybernetyczna czy zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego.

_ - To historyczny moment. Strategia potwierdza, że będziemy bronić jeden drugiego i to nigdy się nie zmieni _ - powiedział Rasmussen.

_ - NATO nie uważa żadnego kraju za swojego przeciwnika. Jednak nikt nie powinien wątpić w determinację NATO, jeśli bezpieczeństwo któregoś z sojuszników będzie zagrożone _ - głosi koncepcja.

Światowi przywódcy będą także rozmawiać o dalszych losach misji w Afganistanie oraz o relacjach Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją. Obie te kwestie zostaną poruszone jutro.

Niewykluczone, że w Lizbonie padną ważne deklaracje, bo do Portugalii przyjechał prezydent Afganistanu Hamid Karzaj, a jutro doleci przywódca Rosji Dmitrij Miedwiediew. Obaj od dawna podkreślają, że wiążą z tą wizytą duże nadzieje. Z pewnością poruszona zostanie także kwestia ewentualnego rozszerzenia NATO o Ukrainę i Gruzję.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t116827.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;nato;w;lizbonie;jeden;z;najwazniejszych;w;historii,110,0,713838.html) Historyczny szczyt NATO w Lizbonie

- _ NATO zgodziło się na budowę systemu obrony przeciwrakietowej, który chroniłby wszystkie kraje Sojuszu w Europie oraz terytorium USA _- powiedział prezydent USA Barack Obama.

Jak pisze agencja Reutera, w Europie rozmieszczone zostaną amerykańskie rakiety przechwytujące i radar. 28 krajów NATO zainwestuje 200 mln euro, by połączyć istniejące systemy antyrakietowe z systemem amerykańskim. - _ Jest to odpowiedź na zagrożenia naszych czasów _ - powiedział Obama

Podczas jutrzejszego spotkania z rosyjskim prezydentem Dmitrij Miedwiediewem przywódcy zaproponują Rosji, by dołączyła do systemu. - _ Liczymy na budowę współpracy z Rosją w tej dziedzinie, gdyż mamy świadomość wielu tych samych zagrożeń _ - powiedział Obama.

Ocenił też, że podczas pierwszego dnia szczytu w Lizbonie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO dokonali znacznego postępu. Wyraził nadzieję, że będzie to przełomowe spotkanie.

Dodał, że przywódcy krajów NATO wspierają układ o redukcji strategicznej broni nuklearnej START z Rosją w celu zwiększenia bezpieczeństwa Sojuszu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t116685.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tarcza;antyrakietowa;bez;celow;bo;tak;chce;turcja,244,0,713716.html) Tarcza antyrakietowa bez celów. Bo tak chce Turcja W nowej strategii NATO z nazwy nie będzie wymieniony żaden, konkretny kraj.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t116788.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;nato;w;lizbonie;bedzie;plan;dla;afganistanu,178,0,713650.html) Szczyt NATO w Lizbonie. Będzie plan dla Afganistanu W 2014 r. odpowiedzialność za bezpieczeństwo przejmą Afgańczycy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)