Notowania

czechy
13.07.2010 11:50

Neczas szefem nowego czeskiego rządu

Centroprawicowy rząd ma zreformować system emerytalny i finanse publiczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Koalicyjny rząd ma realizować fundamentalne reformy, mające na celu m.in. restrukturyzację systemu emerytalnego i zredukowanie deficytu.

Wczoraj przywódcy trzech partii, które zdobyły najwięcej głosów w majowych wyborach parlamentarnych, podpisali umowę koalicyjną. Koalicji przewodzi Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) Petra Neczasa (na zdjęciu). Partnerami koalicyjnymi ODS są dwie nowe partie: konserwatywna Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09) byłego ministra spraw zagranicznych Karela Schwarzenberga i centrowa Sprawy Publiczne (VV) publicysty Radka Johna. W ciągu 30 dni nowy rząd będzie musiał uzyskać wotum zaufania w parlamencie.

Karel Schwarzenberg został wicepremierem i objął resort spraw zagranicznych. Jego zastępca w partii Miloslav Kalousek został ministrem finansów, a Radek John - wicepremierem i szefem MSW. Resortem obrony pokieruje Alexandr Vondra (ODS).

Czeskie media podkreślają, że ośmiu z 15 ministrów Neczasa w sondzie dziennika _ Pravo _ zadeklarowało majątek sięgający wielu milionów koron. Najbogatszy i jednocześnie najbardziej zadłużony jest mianowany na szefa dyplomacji Karel Schwarzenberg, a najbiedniejszy sam premier Neczas.

Nowy rząd został nazwany przez jego szefa gabinetem _ odpowiedzialności budżetowej _. Komentatorzy mówią o liberałach, którzy będą _ kreślić i oszczędzać _, a media ironizują, że to _ rząd milionerów _, którym pokieruje _ ubogi Neczas _.

Nowy premier funkcjonuje na czeskiej scenie politycznej od 1992 roku. Fizyk, praktykujący katolik i ekspert od spraw obrony cieszy się w kraju powszechną sympatią. Sam o sobie mówi, że _ jest starą, dobrą konserwą _, co stawia go blisko prezydenta Vaclava Klausa.

Tagi: czechy, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz