Notowania

wybory we francji
16.02.2012 22:28

Nicolas Sarkozy atakuje. Bo przegrywa w sondażach

Niekonsekwencja, kłamstwo i dwulicowość - takie słowa padły podczas pierwszego mityngu przedwyborczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*_ Niekonsekwencję, kłamstwo i dwulicowość _ zarzucił rywalowi w wyścigu o fotel prezydencki Nicolas Sarkozy. I to już podczas pierwszego oficjalnego mityngu przedwyborczego. *

Te słowa padły pod adresem głównego konkurenta Sarkozy'ego w walce o reelekcję, socjalisty Francois Hollanda. Sarkozy oskarżył go o okłamywanie Francuzów i osłabianie kraju.

W dzień po oficjalnym ogłoszeniu swojej kandydatury w kwietniowych wyborach prezydenckich Sarkozy rozpoczął kampanię w alpejskiej miejscowości Annecy. Wiecowi przysłuchiwało się, według organizatorów, około 4 tysięcy działaczy i sympatyków rządzącej centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego.

_ - Kiedy mówi się prasie angielskiej, że jest się liberałem, i jednocześnie tłumaczy się Francuzom, że największym wrogiem jest świat finansów, to się kłamie _ - powiedział Sarkozy, czyniąc aluzję do niedawnych wypowiedzi socjalisty.

W wywiadzie z tego tygodnia dla brytyjskiego dziennika _ Guardian _ Hollande zapewniał, że jego zwycięstwo nie zagraża wolnemu rynkowi i prywatnej wolności. Natomiast nieco wcześniej - podczas swojego pierwszego wiecu 22 stycznia - kandydat lewicy oświadczył, że jego jego głównym adwersarzem jest _ świat finansów _.

_ - Kłamie się rano i wieczorem, i to kłamstwo nie czyni zaszczytu temu, kto je głosi _ - dodał Sarkozy. Zarzucił też Hollande'owi, że przez swoje obietnice socjalne zwiększy zadłużenie kraju. Według szefa państwa program jego rywala _ osłabia _ Francję także w innych dziedzinach niż gospodarka. - _ Kiedy kwestionuje się przyszłość energetyki jądrowej, podważa się naszą niezależność energetyczną, osłabia się Francję _ - podkreślił Sarkozy, nawiązując do postulatu Hollande'a, aby obniżyć do 2025 roku z 75 proc. do 50 proc. udział atomu w produkcji krajowej energii.

Zdaniem prezydenta jego konkurent godzi w interesy własnego kraju także w dziedzinie polityki zagranicznej. Sarkozy przypomniał w tym kontekście, że Hollande zapowiedział w razie swojego zwycięstwa renegocjację unijnego paktu fiskalnego.

W trwającym trzy kwadranse przemówieniu prezydent bronił również bilansu swojej prezydentury, przedstawiając się jako twórca wielkich, _ odważnych _ reform w kraju, przeprowadzonych mimo oporu związkowców. Wymienił tu m.in. podwyższenie przez rządzącą od pięciu lat centroprawicę wieku emerytalnego z 60 do 62 lat czy uczynienie bardziej elastyczną reguły 35-godzinnego tygodnia pracy.

_ - Jestem ogromnie dumny, że w ciągu ostatnich pięciu lat nigdy nie ugiąłem się pod presją ulicy _ - oznajmił szef państwa. _ - Popełniłem błędy, ale zawsze starałem się być sprawiedliwy i szczery _ - dodał.

Przemówienie Sarkozy'go jego zwolennicy wiele razy przerywali aplauzem i okrzykami _ Nicolas, Nicolas! _. Obok trybuny, z której przemawiał kandydat, znajdował się jego plakat wyborczy ze sloganem _ Silna Francja _, przedstawiający prezydenta na tle morza i błękitnego nieba.

W niedzielę w Marsylii ma się odbyć kolejny, bardziej znaczący liczebnie wiec Sarkozy'ego. Według ostatnich sondaży, przed rozpisanymi na 22 kwietnia i 6 maja wyborami Hollande może liczyć na 32-procentowe poparcie natomiast na Sarkozy'ego chce zagłosować 25 proc. ankietowanych.

Więcej o wyborach we Francji czytaj w Money.pl
To będzie w programie wyborczym Sarkozy'ego Nowy system pomocy dla bezrobotnych, "nie" dla małżeństw homoseksualnych i ostra polityka imigracyjna.
Francja nie chce imigrantów. "Nie ma pracy" Prezydent Nicolas Sarkozy przypomniał też o konieczności przywrócenia kontroli granicznych.
Merkel ma plan. Chce pomóc Sarkozy'emu Z komunikatu ogłoszonego przez partię kanclerz Niemiec, wynika, że obawia się ona _ osłabienia Francji _.
Tagi: wybory we francji, sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz