Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie udało się zatamować wycieku ropy

0
Podziel się:

Wyciek powstał po wybuchu na platformie wiertniczej 20 kwietnia.

Nie udało się zatamować wycieku ropy
(PAP/EPA)

Koncern British Petroleum (BP) poinformował, że porażką zakończyła się najnowsza próba zatamowania katastrofalnego wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej, powstałego po wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.

_ - Po trzech dniach bezustannych starań nie byliśmy w stanie zatamować wycieku _ - oświadczył menedżer firmy Doug Suttles. Dodał, że koncern zamierza zastosować teraz inną metodę.

Zakończona porażką próba zatamowania wycieku metodą _ top kill _ zakładała wpompowanie mułu (ściślej: gliny zmieszanej z chemikaliami), który miał powstrzymać wyciek w rejonie głowicy przeciwerupcyjnej, a następnie - zatkanie uszkodzonego szybu cementem. Wykorzystano ponad 4,5 miliona litrów specjalnego mułu.

Metodę tę stosowano już wcześniej, ale nigdy na tak znacznej głębokości, jak w wypadku wycieku w zatoce - 1,5 km pod powierzchnią wody.

fot: PAP/EPA/Sean Gardner/Greenpeace_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/plama;ropy;u;wybrzezy;luizjany,galeria,3655,0.html)Ropa wyciekająca od ponad miesiąca tworzy w Zatoce Meksykańskiej plamę, która powoduje spustoszenia ekologiczne. Dotarła już do wybrzeży stanu Luizjana, niszcząc miejscową faunę. Giną ptaki wodne, a władze zamykają kolejne tereny połowu ryb. Walka z wyciekiem wcześniej polegała na próbach rozcieńczania plamy ropy za pomocą dyspergentów rozpylanych z samolotów. Planuje się też wypalanie ropy.

Obama boi się wycieku ropy, więc działa

W piątek do Luizjany udał się prezydent Barack Obama, który zapowiedział _ potrojenie środków _ przeznaczonych na walkę z wyciekiem.

Prezydent USA Barack Obama zapewnił, że władze podejmą wszelkie _ odpowiedzialne _ kroki w celu zatamowania wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej, powstałego po wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.

_ - Jak mówiłem już wczoraj, każdy dzień wycieku to gwałt na mieszkańcach wybrzeża zatoki i bogactwach naturalnych, które należą do nas wszystkich _ - oświadczył amerykański prezydent.

Białemu Domowi zarzucano, że nie dość szybko i zdecydowanie odpowiedział na kryzys.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)