Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie wpuszczają na cmentarz ofiar Tiananmen

0
Podziel się:

Zakaz wstępu na cmentarz jest jednym ze sposobów uniemożliwiających upamiętnienie pekińskiej wiosny.

Nie wpuszczają na cmentarz ofiar Tiananmen
(PAP/EPA)
bEDChNyt

Chińska policja zablokowała we wtorek główne wejście na cmentarz Wanan na zachodzie Pekinu, gdzie pochowane są ofiary krwawych represji na placu Tiananmen (Bramy Niebiańskiego Spokoju). We wtorek mija 24. rocznica masakry z 4 czerwca.

Agencja AFP pisze, że policja poprosiła jej dziennikarzy o opuszczenie miejsca. Zakaz wstępu na cmentarz jest - jak zauważa AFP - jednym ze sposobów uniemożliwiających upamiętnienie pekińskiej wiosny i wszelką publiczną debatę na temat tamtych wydarzeń.

Rodziny studentów, którzy zginęli po interwencji chińskiej armii w nocy z 3 na 4 czerwca 1989 r., mają w zwyczaju odwiedzać cmentarz Wanan, zwykle jednak pod bacznym okiem sił porządkowych.

bEDChNyv

Wiosną 1989 roku ponad milion chińskich studentów i robotników przez siedem tygodni okupowało centralny plac w Pekinie, domagając się demokratycznych reform. Był to największy protest w komunistycznych Chinach.

Rząd nigdy nie ujawnił całej prawdy o wydarzeniach, gdy na Tiananmen wjechały czołgi i wozy opancerzone. Armia chińska dokonała masakry.

Do dziś nie wiadomo, jaka była faktyczna liczba ofiar - w końcu czerwca 1989 r. ówczesny mer Pekinu przyznał, że zginęło 200 demonstrantów, w tym 36 studentów. Nieoficjalne szacunki mówią o dwóch tysiącach zabitych, Czerwony Krzyż mówi nawet o 2 600 ofiarach; aresztowano do trzech tysięcy ludzi.

Nadal nie rozliczono winnych rzezi. Władze nie odpowiadają też na ponawiane co roku apele opozycji i rodzin młodych ludzi poległych na placu o _ nowy początek _ - o nową ocenę wydarzeń z 1989 roku przez władze ChRL, o dialog i pojednanie.

bEDChNyB

_ Matki Tiananmenu _ co roku bezskutecznie apelują do władz o śledztwo w sprawie masakry, odszkodowania dla rodzin ofiar, ukaranie odpowiedzialnych za zdławienie protestów i _ przełamywanie tabu _, jakim wciąż jest w Chinach publiczne mówienie na temat tamtych wydarzeń.

W zeszłym tygodniu Departament Stanu USA po raz kolejny wezwał władze w Pekinie do ujawnienia pełnych informacji o zabitych i zaginionych podczas krwawej rozprawy wojska z uczestnikami protestu, a także do zaprzestania prześladowań obrońców praw człowieka i ich rodzin.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedstawiciele Sejmu dotarli do Chin W rozmowach z chińskimi władzami delegacja będzie koncentrować się na sprawach współpracy gospodarczej.
W Syrii walczy i ginie wielu Brytyjczyków Londyński dziennik The Daily Telegraph oceniał liczbę brytyjskich muzułmanów walczących w Syrii na około 100.
Szokujące doniesienia. Zginęło ponad 70 osób W zamachach bombowych w Iraku zginęło dziś co najmniej 70 osób, a ponad 190 osób zostało rannych.
bEDChNyW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)