Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy mocarstwem? Tego chce były szef MSZ Francji

0
Podziel się:

Hubert Vedrine uważa, że nie ma już powodów, które uniemożliwiałyby Niemcom odgrywanie większej roli w polityce międzynarodowej i w operacjach militarnych.

Niemcy mocarstwem? Tego chce były szef MSZ Francji
(funky1opti/CC/Flickr)

Hubert Vedrine oświadczył w wywiadzie dla niemieckiego dziennika _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _, że Niemcy powinny odgrywać większą rolę w polityce międzynarodowej i w operacjach militarnych.

Wywiad, opublikowany dzisiaj w internetowym wydaniu _ FAZ _, zatytułowano wyrażoną przez Vedrine'a opinią, że _ Niemcy mogłyby być prawdziwym mocarstwem _. Były minister spraw zagranicznych Francji, który jest obecnie doradcą francuskiego prezydenta Francois Hollande'a, uważa, że Niemcy _ nie mogą tkwić w przezwyciężaniu swej historii _.

_ - Niemcy w istocie postrzegają się jako mocarstwo pacyfistyczne _ - uważa Vedrine. Wskazuje na potęgę gospodarczą tego kraju i zastanawia się, dlaczego Niemcy nie akceptują _ robienia czegoś więcej także w innych dziedzinach _. Jego zdaniem w dzisiejszej Europie nie ma już żadnych powodów, które uniemożliwiałyby Niemcom odgrywanie większej roli w polityce międzynarodowej i w operacjach militarnych.

_ - Niemcy mogłyby być prawdziwym mocarstwem, pokojowym, ale nie pacyfistycznym, krótko mówiąc - pożytecznym _ - oświadczył. Jego zdaniem w NATO Niemcy są _ zbyt konformistyczne _. _ Właśnie dlatego, że jesteśmy w NATO, nie musimy automatycznie podporządkowywać się stanowiskom Sojuszu, szczególnie w tych czasach, kiedy Amerykanie są bardziej otwarci i przystępni, jeśli chodzi o Europę. Dlaczego nie mielibyśmy opracować wspólnej, ambitnej wizji europejskiej wewnątrz NATO i dla NATO? _ - pytał Vedrine.

_ - Zawsze, kiedy mówimy o jakimś kryzysie albo o roli Unii Europejskiej, Niemcy wskazują, że musimy się troszczyć o aspekty cywilne i w miarę możliwości jak najmniej o aspekty militarne. Ale Europa nie jest przecież wielką organizacją pozarządową, Europa jest potencjalnie wielkim mocarstwem. Co przeszkadza Niemcom w 2012 roku w odgrywaniu większej roli? _ - pytał retorycznie były szef francuskiej dyplomacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące sygnały z Niemiec. Chodzi o... Premier Antonis Samaras czeka na szybką wypłatę 31,5 mld euro. Inaczej kraj splajtuje.
Nie chcą Chorwacji w UE. Drastyczne słowa W niemieckim Bundestagu narasta opór przeciwko przyjęciu Chorwacji do Unii Europejskiej zgodnie z planem od 1 lipca przyszłego roku.
Ceny rosną, a oni i tak chcą rezygnacji z atomu Zdecydowana większość Niemców popiera decyzję rządu o wycofaniu się z energetyki jądrowej i przestawieniu się na odnawialne źródła energii w ciągu najbliższej dekady, mimo związanych z tym wydatków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)