Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w afganistanie
29.10.2013 20:17

Niemcy ochronią swoich współpracowników

Niemiecki rząd zapowiedział we wtorek, że po wyjściu Bundeswehry z Afganistanu udzieli schronienia 182 Afgańczykom, którzy współpracowali z żołnierzami niemieckim i będą w związku z tym narażeni na zemstę ze strony islamskich ekstremistów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kpr. Marcin Lasak/isaf.wp.mil.pl)

Rząd zapowiedział, że po wyjściu Bundeswehry z Afganistanu udzieli schronienia 182 Afgańczykom współpracującym z żołnierzami i będą w związku z tym narażeni na zemstę ze strony islamskich ekstremistów.

_ Uważam, że musimy tak postąpić, by być fair i w porządku wobec nich _ - powiedział minister spraw wewnętrznych Niemiec Hans-Peter Friedrich.

Początkowo władze w Berlinie zaoferowały pobyt na stałe 23 _ bezpośrednio zagrożonym _ osobom. Po złagodzeniu kryteriów uprawniających do przyjazdu do Niemiec z propozycji może skorzystać kolejnych 159 Afgańczyków. O stały pobyt w Niemczech ubiega się łącznie około 300 obywateli Afganistanu. Za osoby szczególnie zagrożone uważa się afgańskich tłumaczy pracujących dla wojska i policji.

Friedrich wyjaśnił, że wnioski afgańskich współpracowników Bundeswehry będą rozpatrywane szybko - _ bez zbędnej biurokracji _. _ Chodzi o osoby, które nam pomagały, które były po naszej stronie _ - zaznaczył szef MSW. Postępowanie w sprawie przyznania azylu trwa zwykle wiele miesięcy i kończy się w większości przypadków odmową.

Międzynarodowa misja NATO w Afganistanie dobiegnie końca w 2014 roku. Po wycofaniu głównych sił w Afganistanie pozostaną jedynie niewielkie oddziały do szkolenia afgańskich żołnierzy, w tym około 800 Niemców. Obecnie kontyngent Bundeswehry liczy 3 700 żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz