Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
holokaust
15.11.2012 17:47

Niemcy wypłacą pomoc dla 80 tys. Żydów - ofiar Holokaustu

Porozumienie przewiduje po raz pierwszy jednorazową zapomogę w wysokości 2 556 euro dla około 80 tys. Żydów, którzy przetrwali nazistowską okupację na terenie Europy Wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

80 tys. Żydów z Europy Wschodniej, pominiętych dotychczas przy wypłacie odszkodowań dla ofiar Holokaustu, otrzyma pomoc finansową. Umowę w tej sprawie podpisali minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i szef Jewish Claims Conference - Julius Berman.

_ - Niemcy uznały po raz kolejny swoją historyczną odpowiedzialność _ - powiedział Schaeuble w czwartek podczas uroczystości podpisania umowy z reprezentującą odszkodowawcze roszczenia Żydów Jewish Claims Conference (JCC) w Muzeum Żydów w Berlinie.

Porozumienie przewiduje po raz pierwszy jednorazową zapomogę w wysokości 2 556 euro dla około 80 tys. Żydów, którzy przetrwali nazistowską okupację na terenie Europy Wschodniej. Jak wyjaśnia agencja AP, pomoc otrzymają osoby, które w czasie wojny uciekły przed niemiecką armią na Wschód i osiedliły się na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego.

Ofiary Holokaustu, które przez co najmniej trzy miesiące były więzione w obozie koncentracyjnym lub getcie, a także Żydzi, którzy przez co najmniej pół roku ukrywali się na terenach okupowanej przez III Rzeszę Europy Wschodniej, uzyskują prawo do miesięcznej renty w wysokości 300 euro - czytamy w przekazanym PAP oświadczeniu prasowym ministerstwa finansów w Berlinie.

Niemiecki rząd zapewni ponadto fundusze na pomoc dla 100 tys. osób wymagających ze względu na zaawansowany wiek lub stan zdrowia stałej opieki domowej.

W rozmowie z berlińskim radiem Inforadio minister powiedział w czwartek rano, że w Europie Wschodniej i dawnym Związku Radzieckim jest nadal wielu ludzi, którym do tej pory nie przysługiwało prawo do odszkodowań. _ Zbrodnia Holokaustu była tak niewyobrażalnie wielka, że nie znamy tożsamości wszystkich zamordowanych osób ani wszystkich uprawnionych, więc trzeba to stale dostosowywać _ - dodał Schaeuble.

W podpisanej 10 września 1952 roku w Luksemburgu umowie RFN zobowiązał się do zwrotu majątku i wypłacenia odszkodowań ofiarom Holokaustu. Pierwsze 3 mld marek niemieckich przeznaczono na integrację żydowskich uciekinierów z Niemiec w Izraelu.

Od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku niemieckie ministerstwo finansów oraz JCC prowadzą co roku negocjacje w celu dostosowania ustaleń do aktualnych potrzeb poszkodowanych. Jak podaje AP, w minionych 60 latach Niemcy wypłaciły żydowskim ofiarom Holokaustu świadczenia w łącznej wysokości 70 mld euro. Według szacunków Konferencji, na całym świecie żyje jeszcze ok. pół miliona ofiar Holokaustu.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie zapłacą Grekom za wojenną okupację MSZ Niemiec oświadczyło, że nie zapłaci ponownie za zbrodnie i zniszczenia w Grecji podczas okupacji kraju w latach II wojny światowej.
Oto szokujące fakty o zamachu w Niemczech O tych faktach ani niemiecka, ani światowa opinia publiczna nigdy wcześniej się nie dowiedziały.
W Niemczech zakazali obrzezania. A Merkel... Niemiecka kanclerz Angela Merkel skrytykowała na posiedzeniu władz partii CDU niedawny wyrok kolońskiego sądu.
Tagi: holokaust, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz