Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemiecki rząd chce przekupić Seinbach

0
Podziel się

W zamian miałaby zrezygnować z kandydowania do rady fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie.

Niemiecki rząd chce przekupić Seinbach
(PAP/EPA)
bDnedmVx

Niemiecki rząd szuka rozwiązań, które pomogłyby przekonać Związek Wypędzonych (BdV) do rezygnacji z nominowania jego przewodniczącej Eriki Steinbach (na zdjęciu) do rady fundacji _ Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie _ - informuje w sobotę niemiecka prasa.

W grę wchodzą m.in. gwarancje dotyczące wsparcia finansowego dla BdV, a także dodatkowe miejsca dla organizacji wypędzonych we władzach fundacji, która ma stworzyć w Berlinie muzeum poświęcone wysiedleniom Niemców.

Kandydatura Steinbach jest tematem sporu w niemieckiej koalicji chadeków i liberałów. Szef dyplomacji Guido Westerwelle (FDP) sprzeciwia się wejściu przewodniczącej BdV do władz fundacji, by - jak tłumaczy - nie obciążać stosunków z krytyczną wobec Steinbach Polską.

bDnedmVz

Według informacji dziennika _ Koelner Stadt-Anzeiger _ Steinbach, w zamian za swą rezygnację, miałaby negocjować z ministerstwem spraw wewnętrznych w sprawie finansowania działalności BdV. _ W szczególności Związek chciałby uniezależnić wsparcie finansowe od zmian rządów _ - pisze _ Koelner Stadt-Anzeiger _, nie podając źródeł tych informacji.

Według gazety rocznie BdV otrzymuje z budżetu niemieckiego 920 tysięcy euro. Poprzedni rząd SPD i Zielonych zmniejszył sumę wsparcia prawie o połowę. Do tego dochodzą jeszcze środki na realizowane projekty na kwotę ponad miliona euro, także władze krajów związkowych dotują działalność ziomkostw.

Z kolei według tygodnika _ Focus _ organizacje wypędzonych mogłyby otrzymać większą liczbę przedstawicieli w radzie fundacji. Obecnie BdV przysługują trzy miejsca w tym 13-osobowym gremium, lecz jedno pozostaje nieobsadzone, bo BdV chce, by zajęła je Steinbach.
* ZOBACZ TAKŻE:*

W pracach nad kompromisem mają uczestniczyć kanclerz Angela Merkel i minister finansów Wolfgang Schaeuble - informuje _ Focus _.

bDnedmVF

Przewodniczący komisji spraw wewnętrznych Bundestagu Wolfgang Bosbach (CDU)
nalega na obopólna zgodę. _ Czas na przekonujące oferty i negocjacje _ - powiedział _ Focusowi _.

Według tygodnika Steinbach zrezygnuje z zasiadania w radzie fundacji tylko wówczas, jeśli w zamian BdV i jego koncepcje zyskają na znaczeniu w pracach muzeum.

Przewodnicząca Związku Wypędzonych nalega na to, by do końca roku rząd federalny rozwiązał spór w sprawie jej nominacji. Steinbach na poparcie bawarskiej CSU oraz kierownictwa CDU. W rozmowie z dziennikiem _ Bild _ sekretarz generalny CSU Alexander Dobrindt zaapelował do Westerwellego, by _ zachował się jak gentleman _ i zaprosił Steinbach na osobistą rozmowę.

_ - Poprzez nieprzemyślane wypowiedzi podczas wizyty w Polsce Westerwelle bardzo sobie zaszkodził u naszych wypędzonych. Jeśli chce być ministrem spraw zagranicznych wszystkich Niemców, nie może zapominać o wypędzonych _ - powiedział Dobrindt.

bDnedmVG

_ - Mają oni prawo do tego, by ich sprawy także były reprezentowane przez niemiecką politykę zagraniczną, zamiast chowane pod stół przy najcichszym powiewie przeciwnego wiatru z Polski _ - dodał Dobrindt.

bDnedmWa
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)