Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nikaragua: 64 proc. głosów dla Ortegi

0
Podziel się:

Prezydent Nikaragui Daniel Ortega uzyskał 64 proc. głosów w wyborach prezydenckich.

Nikaragua: 64 proc. głosów dla Ortegi
(PAP/EPA)
bECCidNh

**Dotychczasowy prezydent Nikaragui Daniel Ortega uzyskał 64 proc. głosów w wyborach prezydenckich - podała komisja wyborcza po przeliczeniu 7 proc. głosów.

Zwycięzca potrzebuje co najmniej 35 proc. głosów i pięciu punktów przewagi nad drugim w kolejności rywalem, żeby uniknąć drugiej tury wyborów.

Główny konkurent Ortegi, przywódcy lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Sandino, to biznesmen Fabio Gadea, który zdobył około 29 proc. głosów. Na kolejnym miejscu uplasował się konserwatywny były prezydent Arnoldo Aleman z 6-procentowym poparciem.

bECCidNj

W 2009 r. kontrolowany przez sandinistów Sąd Najwyższy zmienił zasady wyborcze, które wykluczały sprawowanie urzędu prezydenckiego przez dwie kolejne kadencje. Mimo wielu protestów Ortega, który był już prezydentem w latach 1985-1990 i został nim ponownie w 2007 roku, mógł się więc teraz ubiegać o kolejną kadencję.

Przeciwnicy Ortegi obawiali się, że jeśli we wczorajszych wyborach zdobędzie on ponad 50 proc. głosów, będzie mógł zmienić konstytucję i sprawować władzę praktycznie bez żadnych ograniczeń.

Międzynarodowi obserwatorzy zgłaszali skargi w związku z głosowaniem, wskazując m.in. na problemy z dostępem do lokali wyborczych. Krajowa misja obserwacyjna poinformowała o około 600 przypadkach nieprawidłowości.

Także szef misji obserwacyjnej Unii Europejskiej Luis Yanez potwierdził, że doszło do nieprawidłowości wyborczych. **W niedzielę w Nikaragui odbyły się także wybory do parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.

bECCidNp
Czytaj więcej o ważnych wyborach na świecie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t180449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/michael;d;higgins;prezydentem;irlandii,26,0,954394.html) Poeta zostanie prezydentem? Zobacz gdzie Weteran Partii Pracy Michael D. Higgins najprawdopodobniej pokonał w wyborach prezydenckich Seana Gallaghera związanego dawniej z republikańską Fianna Fail.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t161039.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hollande;i;aubry;stoczyli;telewizyjny;pojedynek,210,0,935122.html) Starcie kandydatów na fotel po Sarkozym Socjalistyczni konkurenci maja największe szanse na pokonanie obecnego prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t99616.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kirgistan;ponad;80;kandydatow;w;wyborach;prezydenckich,232,0,891880.html) 80 kandydatów w wyborach. Test z języka w TV Aż 83 osoby, w tym premier, zarejestrowały się jako kandydaci w wyborach prezydenckich w Kirgistanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t128281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mozliwe;ze;to;wlasnie;ona;zmierzy;sie;z;obama,255,0,891135.html) Będzie pierwszą w USA panią prezydent? Republikańska kongresmenka Michelle Bachmann, wygrała pierwsze ważne głosowanie na faworyta w walce o nominację prezydencką.
bECCidNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)