Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nobel z fizyki dla Japonii i USA

0
Podziel się:

Laureatami zostali Yoihiro Nambu, Makato Kobayashi i Toshihide Maskawa.

Nobel z fizyki dla Japonii i USA
(PAP/EPA)

Yoihiro Nambu, Makato Kobayashi i Toshihide Maskawa zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Wyróżnieni zostali badacze pracujący nad badaniem cząstek elementarnych.

Wbrew nadziejom polskiej publiczności jury nie nagrodziło polskiego astronoma, profesora Aleksandra Wolszczana.

Amerykański naukowiec Yoshiro Nambu, urodzony w 1921 roku, pracuje w Instytucie Enrico Fermiego Uniwersytetu w Chicago. Nagrodzony został, według komunikatu szwedzkiej akademii: _ za odkrycie spontanicznego rozbicia symetrii cząstek elementarnych _.

Japońscy badacze: Makato Kobayashi - urodzony w roku 1944, pracuje dla High Energy Accelerator Center w Tsukubie. Współpracujący z nim 68-letni Toshihide Maskawa zatrudniony jest w Institute for Theoretical Physics Uniwersytetu w Kyoto otrzymali Nobla za _ badanie pochodzenia zjawiska rozbicia symetrii _.

Zdaniem profesora Turskiego, zjawisko spontanicznego złamania symetrii, którym zajmowali się laureaci, znamy z życia codziennego. Na przykład w kompasie igła magnetyczna pokazuje północ i południe. Na ogół namagnesowanie igły jest równe zeru. Jeżeli taką materię magnetyczną zacznie się schładzać, pojawi się właśnie spontaniczny moment magnetyczny tej substancji. Pozwoli to wskazać północ lub południe i dlatego jest to _ spontaniczne _ złamanie symetrii.

Zdaniem profesora Turskiego, również krystalizacja - w tym tworzenie kostek lodu - jest zjawiskiem złamania symetrii.

Profesor dodał, że Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi i Toshishide Maskawa zajmowali się oddziaływaniem elementarnych cząstek. Zjawisko złamania symetrii jest odpowiedzialne za szereg procesów, zachodzących w najmniejszych strukturach przyrody. Jak mówi fizyk z PAN, te zjawiska dzieją się tuż obok nas.

Profesor Turski podkreślił, że badania tego rodzaju pozwalają odkryć tajemnice natury. Dodał, że istnienie naszej cywilizacji oparte jest na odkryciach takich ludzi, jak tegoroczni nobliści.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)