Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Norwegia tworzy grupę państw posiadających wielkie lasy

0
Podziel się:

Razem z m.in. Brazylią i Indonezją będą walczyć z wylesianiem.

Norwegia tworzy grupę państw posiadających wielkie lasy
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

*Premier Norwegii Jens Stoltenberg ogłosił we wtorek utworzenie grupy zrzeszającej państwa o dużych obszarach leśnych. Będzie ona walczyć z wytrzebianiem lasów. *

W grupie znajdą się państwa-posiadacze znacznej części światowych lasów tropikalnych: Brazylia, Indonezja, Gujana, Gabon i Papua-Nowa Gwinea. Razem będą one koordynować i zachęcać do działań przeciwko wylesianiu.

To właśnie zjawisko w krajach rozwijających się jest przyczyną 17 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych - oznajmił Stoltenberg w oświadczeniu. - _ Działania na rzecz ochrony lasów tropikalnych mogą stanowić jedną trzecią niezbędnych redukcji emisji (gazów) do 2020 roku _ - dodał norweski premier. Wskazał, że takie redukcje będą _ najważniejsze, najszybsze i najmniej kosztowne _.

Z walki z wylesianiem Norwegia uczyniła jeden ze swych naczelnych tematów w sprawach dotyczących klimatu. Na zakończonej w sobotę światowej konferencji w Kopenhadze Oslo zgodziło się na odblokowanie 1 mld dolarów w ramach natychmiastowej pomocy na walkę z wytrzebianiem lasów. Jest to część trzyletniej pomocy w wysokości 3,5 mld dolarów obiecanej przez Norwegię wspólnie z USA, Wielką Brytanią, Francją, Australią i Japonią.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)