Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy Vat od 1 stycznia

0
Podziel się:

Gdy 31 grudnia wybije północ, nie tylko rozpocznie się 2011 rok. Będzie to także początek obowiązywania nowych stawek podatku VAT. Zdecydowana większość towarów i usług będzie obłożona wyższą stawką, co w wielu przypadkach przełoży się na wyższe ceny. W pierwszych godzinach, a nawet przez najbliższe kilka dni, kłopoty techniczne związane z wprowadzeniem nowych stawek mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić dokonywanie zakupów i usług.

Nowy Vat od 1 stycznia

Od 1 stycznia zmianie ulegną wszystkie dotychczasowe stawki podatku VAT. Jest to pierwsza tego typu zmiana od początku obowiązywania tego podatku. Stawka podstawowa wzrośnie z 22 do 23 procent, stawka 7-proc. zostanie podniesiona do 8, a 3 procent do 5. Nowe stawki mają obowiązywać co najmniej przez najbliższe trzy lata. Według Ministerstwa Finansów podwyżka zwiększająca dochody państwa pokryje wkład na inwestycje strukturalne, który jest niezbędny do uzyskania unijnych dotacji. Według zapewnień resortu finansów wyższe podatki nie wpłyną wcale lub tylko nieznacznie na ceny towarów i usług. W niektórych przypadkach należy się nawet spodziewać obniżek cen. Czy tak będzie w rzeczywistości? Potencjalne obniżki cen mogą dotyczyć jedynie niektórych produktów żywnościowych. Obecnie w Polsce obowiązują dwie stawki na żywność: 3 proc. - na żywność nieprzetworzoną (np. owoce, warzywa) oraz 7 proc. - na żywność przetworzoną (np. wędliny, sery). Od 2011 roku na te produkty będzie obowiązywała jedna stawka - 5 proc.
Oznacza to, że owoce i warzywa powinny nieco zdrożeć, zaś wędliny i sery stanieć. W praktyce jednak ceny ustalać będą handlowcy indywidualnie. Nie ma się co łudzić. Wbrew zapewnieniom rządu, wiele towarów i usług podrożeje. Ceny automatycznie zmienią się w rozliczeniach za wodę, gaz, energię elektryczną, i przynajmniej część usług telekomunikacyjnych. Za to będziemy płacić więcej od razu. W przypadku dostawy wody i odprowadzenia ścieków w Poznaniu nowy VAT podniesie ceny o 4 gr za metr sześcienny wody i 4 gr za ścieki. Spółka Aquanet dodatkowo chce jednak od 1 stycznia podnieść ceny swoich usług (odpowiednio o 4 i 3,9 proc.) co oznacza, że statystyczna trzyosobowa rodzina będzie musiała płacić o około 4 złote więcej miesięcznie. Podobnie będzie z prądem. - Wystąpiliśmy o zmianę taryfy do Urzędu Regulacji Energetyki i ona została przyjęta - mówi Grzegorz Adamski, rzecznik prasowy poznańskiej Enei. - Nasze ceny wzrosną średnio o około 5,3 procent. Do nich będziemy doliczać należny podatek VAT, który od
stycznia będzie wyższy o jeden punkt procentowy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy ceny podniosą automatycznie. Telekomunikacja Polska wystąpiła z wnioskiem do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, by kosztami wyższych stawek podatkowych nie obciążać klientów (spółka chciała przejąć ten koszt). - Niestety, otrzymaliśmy decyzję odmowną - mówi Maria Piechocka z regionalnego biura prasowego TP. - Nie będzie zmiany cen na wszystkie nasze usługi świadczone w ramach Orange. Ceny neostrady i telefonii stacjonarnej ulegną natomiast zmianie. O szczegółach będziemy informować poprzez ogłoszenia prasowe. Nasi klienci mogą się z nimi zapoznać, odwiedzając stronę www.tp.pl/vat. Zmiana cennika wprowadzona zostanie także w konkurencyjnej Netii. W obu firmach będzie możliwość rozwiązania umowy, ale wówczas będzie trzeba zwrócić przyznane ulgi, które są standardem w zdecydowanej większości zawartych umów (zwłaszcza dotyczących dostawy internetu). Z powodu wyższego podatku nie powinny się zmienić ceny paliw na stacjach. - Ceny
na naszych stacjach z tego powodu się nie zmienią - deklaruje Dorota Adamska, rzecznik prasowy BP Europa SE Oddział w Polsce. - Zmiana stawki VAT nie będzie miała na nie wpływu. Jeśli weźmie się pod uwagę, że nowe stawki podatku wpłyną na podwyżki cen większości mediów, to rodzinne budżety tylko z tego powodu doznają pewnego uszczerbku. To jednak przecież nie wszystko. Wzrost stawek podnosi przecież koszty produkcji, co przynajmniej część sprzedawców będzie chciała (musiała) odbić sobie w postaci cen finalnych oferowanych klientom.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)