Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obama i Merkel będą mówić o szpiegowaniu

0
Podziel się:

Działania wywiadu USA obejmowały również Unię Europejską, a zwłaszcza Niemcy.

Obama i Merkel będą mówić o szpiegowaniu
(AP/Fotolink/East News)

Prezydent USA Barack Obama oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodzili się na przeprowadzenie w najbliższym czasie rozmów wysokiego szczebla o amerykańskich programach inwigilacji oraz kwestiach dotyczących bezpieczeństwa - oświadczył w środę Biały Dom.

Obama i Merkel przeprowadzili rozmowę telefoniczną po tym, jak niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _ poinformował, że działania wywiadu USA obejmowały również Unię Europejską, a zwłaszcza Niemcy. Periodyk powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Doniesienia o szpiegowaniu europejskich sojuszników USA wywołały oburzenie w UE, a Parlamencie Europejskim pojawiły się głosy, aby zawiesić rozmowy z Amerykanami nt. umowy o wolnym handlu.

_ Prezydent zapewnił panią kanclerz, że Stany Zjednoczone poważnie traktują obawy naszych europejskich sojuszników i partnerów _ - podał Biały Dom. Urząd prezydenta USA dodał, że rozmowy transatlantyckich ekspertów najwcześniej mogłyby się odbyć 8 lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
USA nadużyły zaufania. Ostre słowa krytyki _ Zarzuty o szpiegowanie są dla nas nie do zaakceptowania. Żądamy szybkich oficjalnych wyjaśnień ze strony amerykańskiej, czy doniesienia te są prawdziwe i jakie konkretne działania szpiegowskie są w Austrii prowadzone _ - oświadczył polityk.
Obama pierwszy raz oficjalnie w Berlinie Jego Air Force One wylądował wieczorem na lotnisku Tegel w stolicy Niemiec.
Obama będzie jak Kennedy, dzięki Merkel? 50 lat temu, 26 czerwca 1963 roku, swoje słynne przemówienie Ich bin ein Berliner wygłosił w podzielonym Berlinie prezydent John F. Kennedy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)