Notowania

obama
30.05.2012 06:42

Obama i polskie obozy śmierci. Czekamy na przeprosiny

Polska oczekuje przeprosin od prezydenta USA za sformułowanie polski obóz śmierci. Kiedy go użył?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ Polska oczekuje przeprosin od prezydenta Baracka Obamy _ - powiedział były minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld. - * *_ Nieprofesjonalizm personelu Białego Domu przyczynił się do tego, że prezydenta USA Baracka Obama użył sformułowania _ polski obóz śmierci _ _ - uważa szef MSZ Radosław Sikorski._ _

Aktualizacja 10:36

Prezydent Obama użył słów _ polski obóz śmierci _ podczas uroczystości uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego.

_ - Poczułem się rozczarowany, że w chwili, w której chce się uhonorować Polskę i Polaków, dochodzi do takiego nieprofesjonalizmu personelu Białego Domu _ - powiedział minister spraw zagranicznych w rozmowie z radiem Zet, której zapis umieszczono na stronie rozgłośni. - _ Chcieli dobrze, a wyszło jak zwykle _ - zaznaczył szef dyplomacji.

Według Sikorskiego przede wszystkim należy pamiętać, że prezydent Obama _ chciał docenić rolę Polski i Polaków w II wojnie światowej _. _ Więc ja nie podejrzewam nikogo o złą wolę, raczej o to, że błąd - bardzo poważny - popełniła osoba, która pisała tekst do telepromptera, z którego czytał prezydent _ - podkreślił.

_ - To, jak zareaguje Biały Dom, dowiemy się. Już zareagował, już skorygowano tekst pisany przemówienia i rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa wydał oświadczenie. Pytanie, czy to zadowala ministra Rotfelda i innych, którzy poczuli się tym urażeni? _ - pytał Sikorski.

Były minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld, który w imieniu nieżyjącego Jana Karskiego odbierał Prezydencki Medal Wolności na uroczystości w Białym Domu, powiedział, że Polska oczekuje przeprosin od prezydenta Obamy za sformułowanie _ polski obóz śmierci _ użyte przez niego podczas ceremonii.

_ - Tutaj stanowisko ministra Rotfelda jest bardzo ważne, bo po pierwsze - to w jego obecności padły te słowa, po drugie - to on, jako minister spraw zagranicznych uruchamiał, był jedną z osób, które uruchamiały, kampanię przeciwko używaniu tej skandalicznej zbitki "polskie obozy śmierci" _ - powiedział Sikorski.

_ _

Gafa Obamy. Zobacz, jak wręczał Prezydenckie Medale Wolności

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/uroczystosc-wreczenia-medalu-wolnosci-obama-o-polskich-obozach-smierci-g419893.html) Obama podczas uroczystości w Białym Domu - mówiąc o bohaterskim kurierze polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów - powiedział, że kurier podziemia AK _ został przeszmuglowany do Getta Warszawskiego i polskiego obozu śmierci _. Chodziło o hitlerowski obóz przejściowy w Izbicy, gdzie Karski się przedostał, żeby na własne oczy zobaczyć jak traktowani są przetrzymywani tam Żydzi.

_ - Oczekujmy dziś stosownego oświadczenia i sprostowania oraz przeprosin na piśmie, a co się stanie jutro, zobaczymy _ - powiedział polskim korespondentom w Waszyngtonie we wtorek wieczorem (czasu lokalnego) minister Rotfeld, który w imieniu nieżyjącego Karskiego odebrał medal na uroczystości w Białym Domu. _ Otrzymałem zapewnienie, że to się stanie i dziś i jutro _ - dodał. Były minister przypisuje winę za gafę personelowi Białego Domu.

Czytaj więcej o kłopotliwych dla Obamy wydarzeniach
Pijaństwo i prostytucja w szeregach Obamy W sumie 12 ochroniarzom Obamy zarzucono, że oddawali się w Cartagenie pijaństwu, odwiedzali kluby ze striptizem i korzystali z usług prostytutek.
Oddawali sią pijaństwu, były też prostytutki Trzech agentów Secret Service uwikłanych w skandal w Kolumbii, wyleciało z pracy.
To Obama decydował, którego z nich zabić _ New York Times _ odkrywa sensacyjną informację dotyczącą działań Białego Domu.
Tagi: obama, obozy, przeprosiny, skandal, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz