Notowania

wojna w syrii
18.06.2012 22:51

Obama i Putin na G20 mówili o Syrii

Władimir Putin ogłosił, że znalazł z Barackiem Obamą wiele wspólnych punktów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monika Flueckiger/World Economic Forum/CC/Flickr)

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą w Los Cabos w Meksyku na szczycie G20, że znaleźli _ wiele wspólnych punktów _ w sprawie metody rozwiązania kryzysu syryjskiego i zakończenia przelewu krwi.

Było to pierwsze spotkanie obu przywódców od powrotu Putina na Kreml. Prezydenci zaapelowali o _ natychmiastowe wstrzymanie _ przemocy w Syrii i pokojowe uregulowanie konfliktu, aby nie dopuścić do wojny domowej.

_ Jesteśmy przekonani, że syryjski naród musi mieć możliwość samodzielnego, demokratycznego wyboru swojej przyszłości _ - czytamy we wspólnym oświadczeniu obu prezydentów, którzy wyrazili też poparcie dla starań wysłannika ONZ do Syrii Kofiego Annana.

Na obecne kontakty rosyjsko-amerykańskie cieniem kładzie się wsparcie Moskwy dla reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Obydwaj przywódcy zaapelowali też do Iranu o pełną współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej i wypełnianie zobowiązań wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Putin i Obama postanowili też kontynuować wspólne wysiłki na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. _ Liczymy, że ze strony Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nie będzie działań prowadzących do eskalacji napięć na Półwyspie Koreańskim _ - podkreślono w oświadczeniu.

Liderzy Rosji i USA potwierdzili też gotowość współpracy w walce z terroryzmem i przemytem narkotyków w Afganistanie. Przyznali, że obecnie jest _ kluczowy moment dla międzynarodowych wysiłków na rzecz umocnienia bezpieczeństwa i wsparcia ekonomicznego rozwoju tego kraju a także walki z narkotykami _.

Postanowiono też kontynuować dialog w sprawie tarczy antyrakietowej, nie bacząc na różnice zdań w tej kwestii - wskazano w komunikacie.

Prezydent Putin zaprosił Baracka Obamę do złożenia wizyty w Rosji, przypominając, że był on już w Moskwie przed trzema laty. Amerykański prezydent zrewanżował się zaproszeniem rosyjskiego prezydenta do USA.

Czytaj więcej o wojnie w Syrii
Rosja wykorzystuje Syrię do swoich celów? Rosja awansowała ostatnio do rangi centrali międzynarodowej dyplomacji w sprawach dotyczących Syrii. Jak to zrobili?
USA naciskają na Rosjan. Co z tego będzie? Rosyjski MSZ opisał rozmowy, które toczyły się przy drzwiach zamkniętych, jako wymianę opinii.
Chcą dogadać się z Rosją. Były dostawy broni? - _ Wiemy, że dokonywano bardzo regularnych dostaw broni, nawet w ostatnim roku, z Rosji do Syrii _ - powiedziała dziś Hillary Clinton.
Tagi: wojna w syrii, syria, rosja, usa, obama, putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz