Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama: Nie wykluczamy zbrojenia libijskich rebeliantów

0
Podziel się

Prezydent USA uważa, że nie będzie to jednak konieczne. Jego zdaniem Kaddafi wkrótce się ugnie.

Obama: Nie wykluczamy zbrojenia libijskich rebeliantów
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bDzGvVFN

Barack Obama powiedział, że jest przekonany, iż działania międzynarodowej wspólnoty doprowadzą w końcu do odejścia Muammara Kaddafiego. Amerykański prezydent w wywiadzie dla telewizji NBC przyznał, że usunięcie libijskiego dyktatora jest strategicznym celem koalicji, choć, jak podkreślił, jej głównym zadaniem pozostaje ochrona cywilów.

- _ Oprócz ustanowienia strefy zakazu lotów, która chroni ludność cywilną, dysponujemy także środkami dyplomatycznymi jak sankcje czy zamrożenie środków finansowych, które zacieśniają pętlę wokół Kaddafiego. Oczekujemy, że wywieranie stałej presji, nie tylko wojskowej, sprawi, że Kaddafi w końcu odejdzie _- powiedział prezydent USA.

Barack Obama przyznał zarazem, że w tej chwili nie ma żadnych sygnałów, aby libijski dyktator próbował negocjować możliwość opuszczenia przez siebie Libii. Amerykański prezydent w wywiadzie dla telewizji NBC nie wykluczył, że Amerykanie dostarczą broń libijskim powstańcom. Zastrzegł jednak, że jest to mało prawdopodobne.

bDzGvVFP

- _ Wciąż oceniamy sytuację, jak zachowują się wojska Kaddafiego. W ciągu dziewięciu dni naszych nalotów znacznie osłabiliśmy ich zdolność bojową. Uzbrajanie grup opozycyjnych może nie być konieczne, ale niczego w tej chwili nie wykluczamy _ - powiedział.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z LIBII AGENCJI ASSOCIATED PRESS:

Wczoraj Barack Obama wygłosił przemówienie do narodu, pierwsze od czasu rozpoczęcia interwencji w Libii, w którym tłumaczył motywy podjęcia tej decyzji. Dziś udzielił trzech wywiadów na temat Libii amerykańskim stacjom telewizyjnym.

bDzGvVFV
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t136369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/swit;odysei;pod;bandera;nato;przesuneli;termin,98,0,802658.html) "Świt Odysei" pod banderą NATO. Przesunęli termin Trwa międzynarodowa konferencja dotycząca przyszłości Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t136025.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;chce;zbroic;libijskich;rebeliantow,45,0,801581.html) Koalicja chce zbroić libijskich rebeliantów? Doniesieniom gazety Sunday Times zaprzeczył brytyjski minister obrony Liam Fox.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t135973.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/londyn;o;libii;kaddafi;musi;wyjechac;z;kraju,60,0,802876.html) Londyn o Libii: Kaddafi musi wyjechać z kraju Trwają rozmowy o tym, które państwo mogłoby przyjąć libijskiego przywódcę. Za kilka dni ta propozycja może już być nieaktualna, ostrzegają koalicjanci.
bDzGvVGq
KOMENTARZE
(0)