Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama obiecuje wyjście z kryzysu i wzywa do reform

0
Podziel się

Uprzedza, że będzie potrzebował do tego więcej pieniędzy od Kongresu.

Obama obiecuje wyjście z kryzysu i wzywa do reform
(PAP/EPA)
bDyOQAoR

W swoim pierwszym przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu prezydent Obama zapowiedział przezwyciężenie głębokiego kryzysu ekonomicznego i roztoczył wizję ambitnych reform.

_ - O ile nasza gospodarka może być osłabiona i nasza wiara we własne siły zachwiana, i chociaż przeżywamy trudne czasy, chcę, żeby wszyscy Amerykanie wiedzieli: odbudujemy (gospodarkę), dojdziemy do siebie i Stany Zjednoczone staną się silniejsze niż przedtem _ - powiedział prezydent.

Niemal całe przemówienie, trwające ponad 50 minut, poświęcone było problemom krajowym. Obama zaczął od podkreślenia, że kryzys _ nie zaczął się z dnia na dzień _, lecz był rezultatem wieloletnich zaniedbań wynikających ze złych przyzwyczajeń, jak chęć szybkiego wzbogacenia się na kredyt, życie ponad stan, krótkowzroczne myślenie i _ odkładanie trudnych decyzji na potem _.

bDyOQAoT

ZOBACZ TAKŻE:

Przypomniał następnie swój plan pobudzenia wzrostu gospodarki uchwalony niedawno przez Kongres, który - jak powiedział - pozwoli _ stworzyć lub zachować _ 3,5 miliona miejsc pracy. Plan przewiduje liczne inwestycje w infrastrukturę i dotacje na rozbudowę przyszłościowych sektorów gospodarki. W pakiecie stymulacyjnym są też obniżki podatków i pomoc dla biednych i potrzebujących.

Aby wyjść z recesji - zaznaczył Obama - potrzebne będzie jednak także uzdrowienie sektora finansowego, od którego kryzys się zaczął. Trzeba pomóc bankom we wznowieniu kredytowania, gdyż jego zamrożenie paraliżuje całą gospodarkę.

bDyOQAoZ

Prezydent uprzedził przy tym, że rząd prawdopodobnie będzie musiał wydać na tę pomoc jeszcze więcej funduszy, niż te dotychczas przyznane z budżetu. Podkreślił jednak, że pomoc ta będzie warunkowa - tzn. banki będą musiały się z niej rozliczyć i wznowić kredytowanie.

_ - Tym razem, dyrektorzy (banków) nie będą mogli użyć pieniędzy podatnika na wypchanie swego portfela, zakupy drogich draperii lub loty prywatnymi odrzutowcami. Te czasy się skończyły _ - powiedział Obama.

Wezwał też Kongres do szybkiego przygotowania i uchwalenia ustawy reformującej _ przestarzały system regulacji _ sektora finansowego, którego nadużycia leżą u podłoża krachu.

Plan administracji USA - kontynuował prezydent - przewiduje podwojenie dostaw alternatywnych źródeł energii w ciągu najbliższych trzech lat. _ _

bDyOQApa

_ - Będziemy inwestować 15 mld dolarów rocznie w rozwój technologii opartych na energii słonecznej i wiatrowej, zaawansowanych biopaliwach, czystym węglu i zbudujemy więcej paliwooszczędnych samochodów _ - zapowiedział Obama.

Reform wymaga też edukacja, ponieważ - jak przypomniał prezydent - Ameryka ma jeden z najwyższych wskaźników nie kończenia szkół średnich wśród krajów wysoko rozwiniętych.

_ - To przepis na ekonomiczną degradację, gdyż kraje, które lepiej od nas uczą dziś młodzież, jutro będą z nami wygrywać konkurencję na rynku _ - oświadczył przywódca USA.

Zaznaczył przy tym, że amerykańskie szkoły _ nie potrzebują więcej środków finansowych, tylko więcej reform _. Poparł eksperymenty oświatowe ze szkołami czarterowymi i obiecał pomoc rządu dla uboższych rodzin mających trudności z opłaceniem drogich studiów wyższych.

bDyOQApb

W programie przedstawionym przez prezydenta było kilka propozycji zmierzających do redystrybucji dochodów, wyrównującej najbardziej drastyczne nierówności społeczne. Na ich czele znalazła się zapowiedź redukcji podatkowych dla uboższych Amerykanów i eliminacji cięć podatków dla najbogatszych, przeforsowanych przez administrację Busha.

bDyOQApu
KOMENTARZE
(0)