Notowania

obama
15.02.2011 20:22

Obama: Weźcie przykład z Egiptu

Prezydent USA zaapelował do krajów arabskich, aby wyszły naprzeciw postulatom obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Barack Obama wezwał sojuszników USA na Bliskim Wschodzie, aby wzięli przykład z Egiptu i wyszli naprzeciw postulatom ruchów protestu. Poparł też demonstrantów protestujących przeciw reżimowi w Iranie.

Na konferencji prasowej w Białym Domu Obama zaapelował do rządów w krajach arabskich ogarniętych prodemokratycznym fermentem, aby zezwoliły swoim obywatelom na swobodne wyrażanie poglądów.

_ - Ameryka nie może nikomu dyktować, co ma robić, ale są pewne uniwersalne zasady. Nie wierzymy na przykład w przemoc. Po drugie, wierzymy w wolność słowa. Mam więc przesłanie do naszych sojuszników na Bliskim Wschodzie: bierzcie przykład z Egiptu _ - powiedział.

Prezydent nie wymienił konkretnych krajów Bliskiego Wschodu. Pod wpływem rewolucji w Egipcie fala protestów antyrządowych ogarnęła w tych dniach m.in. Jemen i Bahrajn, kraje z autokratycznymi rządami, zaprzyjaźnione z USA.

Obama zdawał się aprobująco komentować dotychczasowe posunięcia wojskowych w Egipcie, którzy po rezygnacji prezydenta Hosniego Mubaraka przejęli pełnię władzy w tym kraju.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;juz;nigdy;nie;bedzie;taki;sam,126,0,770430.html) "Egipt już nigdy nie będzie taki sam" - Oczywiście dużo jest jeszcze do zrobienia w Egipcie, ale to, co na razie widzimy, jest budujące. Egipt będzie potrzebował pomocy w budowie demokracji i w naprawie gospodarki. Jak dotąd jednak dostrzegamy właściwe sygnały _ - oświadczył.

Prezydent ostro skrytykował reżim Iranu, który brutalnie tłumi demonstracje, choć wcześniej chwalił ruch protestu w Egipcie jako słuszny bunt przeciw dyktaturze Mubaraka._ - Przywódcy Iranu udawali, że świętują to, co dzieje się w Egipcie, ale w rzeczywistości robią coś wręcz przeciwnego - biją i prześladują demonstrantów w swym kraju _ - powiedział Obama.

_ - To, co jest słuszne w Egipcie, powinno być słuszne także w Iranie. Naród irański powinien mieć możliwości wyrażania swoich trosk _ - oświadczył i dodał, że ma nadzieję, iż demonstranci w Iranie _ nadal będą mieli odwagę _ przeciwstawiania się reżimowym siłom bezpieczeństwa.

Zapytany, czy nie obawia się, że ruch protestów w zaprzyjaźnionych z USA krajach arabskich może doprowadzić do destabilizacji w regionie i wynieść do władzy partie wrogie Ameryce i Izraelowi, Obama zapewnił, że mimo takiego ryzyka liczy na pomyślny dla USA przebieg wydarzeń.

Wydarzenia na Bliskim Wschodzie - jak powiedział - _ stwarzają nowe możliwości i nowe wyzwania _. Zwrócił uwagę, że w czasie demonstracji w Egipcie można było dostrzec _ bardzo mało nastrojów antyamerykańskich, antyizraelskich albo antyzachodnich _.

_ - Kiedy młodzi ludzie demonstrują na placu Tahrir (w Kairze), czując, że mają teraz nadzieję i możliwości, jest mniej prawdopodobne, że skanalizują wszystkie swoje frustracje, wyładowując je w emocjach antyizraelskich lub antyzachodnich. Bo widzą perspektywę budowania swego własnego kraju i to jest pozytywne. Wyzwanie polega na tym, że demokracja bywa chaotyczna _ - mówił.

Obama podkreślił, że jest przeciwko stabilizacji opartej na przymusie, właściwym dla rządów autokratycznych. Przypomniał też, że ruchy rewolucyjne w wielu krajach prowadziły ostatecznie do demokracji - podał tu przykłady Indonezji oraz krajów Europy Wschodniej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t125424.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;obiecuje;pomoc;usa;dla;egiptu,186,0,770746.html) Obama obiecuje pomoc USA dla Egiptu Prezydent złożył taką deklarację rozmawiając z przywódcami Wielkiej Brytanii, Jordanii i Turcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t42469.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;zacheci;kolejne;kraje;do;protestow,159,0,770463.html) Egipt zachęci kolejne kraje do protestów? Następnym państwem Afryki Północnej, w którym może dojść do protestów jest Maroko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t131436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;rozmawial;z;krolem;o;mubaraku,215,0,768983.html) Obama rozmawiał z królem o Mubaraku Prezydent USA chce trwałych i poważnych zmian politycznych nad Nilem.
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz