Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oburzeni wychodzą na ulice tysiąca miast. Nadciąga rewolucja?

0
Podziel się:

Nie obyło się bez aktów wandalizmu. W Rzymie manifestanci podpalali samochody i zniszczyli witrynę banku.

Oburzeni wychodzą na ulice tysiąca miast. Nadciąga rewolucja?
(PAP/EPA)

aktualizacja 17:05

W Brukseli, podobnie jak w niemal tysiącu miast na całym świecie, odbywają się dziś demonstracje _ oburzonych _. To ruch, który powstał kilka miesięcy temu w Hiszpanii przeciwko wprowadzanym oszczędnościom, wysokiemu bezrobociu, dyktatowi instytucji finansowych i korupcji.

W belgijskiej stolicy już z rana było prawie pół tysiąca _ oburzonych _. W ostatnich dniach spotykali się oni w parkach i na dużych placach. Część osób protestowała między innymi przed upadającym bankiem Dexia, część organizowała happeningi przed budynkami rządowymi i unijnymi instytucjami.

- _ Żądamy zawsze tego samego. Jesteśmy przeciwko oszczędnościom, chcemy więcej sprawiedliwości i demokracji _ - mówili protestujący. Manifestacja w Brukseli rozpoczęła się po południu. _ Oburzeni _ zapewniali, że marsz ulicami belgijskiej stolicy będzie pokojowy.

Rozpoczęły Australia i JaponiaPierwsze protesty _ oburzonych _ rozpoczęły się w Australii, a także Japonii i Korei Południowej. W australijskim Melbourne około 1000 ludzi zebrało się na centralnym placu, gdzie przysłuchiwali się odezwom wygłaszanym przez organizatorów.

W Sydney około 2000 ludzi przysłuchiwało się płynącym z głośników apelom: - _ Mamy dość chciwości korporacji. Wielkie banki, potężna korporacyjna siła kontroluje nas i odbiera nam nasze prawa _. Przedstawiciele społeczności Aborygenów, ugrupowań komunistycznych i związków zawodowych protestowali przed siedzibą banku centralnego Australii.

Jednym z uczestników wiecu był 67-letni imigrant z Malezji, który powiedział, że 48 lat temu przybył do Australii w poszukiwaniu nowych możliwości. Teraz nie krył rozczarowania. - _ Wykończą każdego. Skończy się tak, że nasze długi będą spłacać nasze dzieci _ - mówił.

W Tokio debatę publiczną zdominował kryzys nuklearny po marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami, które doprowadziło do awarii elektrowni atomowej w Fukushimie. Kilkuset demonstrantów przemaszerowało pod siedzibę operatora elektrowni Fukushima I, firmy TEPCO, wznosząc antynuklearne hasła. W południowokoreańskiej stolicy Seulu uczestnicy protestu przeciwko nierównościom społecznym zbierają się w dzielnicy finansowej i przed ratuszem.

Z kolei w Manili, stolicy Filipin, sobotnia akcja solidarności z ruchem _ Okupuj Wall Street _ splotła się z antyamerykańską demonstracją. Przed ambasadą USA zgromadzeni z jednej strony wyrażali poparcie dla ruchu kontestacji w USA, a z drugiej wznosili hasła przeciwko _ amerykańskiemu imperializmowi _, prowadzonym przez USA wojnom i przemocy.

Dziś w ponad 950 miastach w ponad 80 krajach, w tym w Polsce, odbywają się protesty zorganizowane przez ruch _ oburzonych _. Narodził się on przed pięcioma miesiącami w Hiszpanii, a ostatnio rozszerzył na inne kraje. Hasło manifestacji to _ Zjednoczeni dla globalnej zmiany _.

Oblężone miasta. Nie uniknięto wandalizmuKilkadziesiąt minut przed sygnałem do wymarszu pochodu włoskich _ oburzonych _ Rzym przypominał oblężone miasto. W newralgicznych punktach stolicy Włoch zaciągnęli wartę stróże porządku, sparaliżowany był ruch kołowy, a nawet pieszy, zmieniono trasę 40 linii autobusowych i zamknięto cztery stacje metra.

O ile na czele pochodu zmierzającego od Piazza della Repubblica w kierunku Lateranu panował spokój, to na tyłach demonstracji nie obyło się bez incydentów. Na via Cavour w centrum Wiecznego Miasta manifestanci podpalali samochody. Grupa młodzieży w kapturach zniszczyła także witrynę banku.

We włoskiej stolicy wszystkie siły bezpieczeństwa zostały postawione w stan najwyższego pogotowia. Zamknięte zostały m. in. Koloseum i ulica Fori Imperiali, a także centralna Via del Corso i Piazza del Popolo. Wzmocniono ochronę budynków banków, poczynając od narodowego banku emisyjnego, urzędów i instytucji, a także radia i telewizji.

Prawie tysiąc osób z _ ruchu oburzonych _ blokowało natomiast od rana najsłynniejszy plac w Zurychu, czyli Paradeplatz. To właśnie tam swoje siedziby mają najważniejsze szwajcarskie banki: UBS i Credit Suisse. Protesty zorganizowano także w stolicy Szwajcarii - Bernie oraz w Bazylei i Genewie.

Przeciwwaga dla rynków finansowych?Sophie Banasiak, jedna z głównych działaczek paryskich _ oburzonych _ podkreśla w wywiadzie dla dziennika _ Le Figaro _, znaczenie protestu w skali ogólnoświatowej, bo tylko w ten sposób można stworzyć przeciwwagę dla rynków finansowych narzucających porządek i dyktujących warunki na naszej planecie.

Socjolog Heloiza Nez z Uniwersytetu Paryskiego podkreśla egalitarny charakter ruchu, który skupia różne stowarzyszenia i organizacje, a jednak żadna z nich nie narzuca hegemonii pozostałym. Mimo wspólnego mianownika, jakim jest zrównoważenie dominacji świata przez banki i giełdy, w każdym przypadku wysuwane są żądania specyficzne dla danego kraju, czy nawet miasta.

We Francji główny powód do niezadowolenia to warunki życia i pracy. Podkreśla się, że ponad 8 milionów Francuzów żyje za 900 euro miesięcznie. Francuscy _ oburzeni _ pytają dlaczego podatnicy muszą płacić na utrzymanie nieodpowiedzialnych deputowanych.

W maju tego roku kilkuset młodych ludzi, chciało symbolicznie _ zdobyć Bastylię _, czyli zamienić Plac Bastylii w madrycki Puerta del Sol. Interweniowała policja, ale obyło się bez przemocy.

O "oburzonych" czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t111455.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ruch;oburzonych;dotarl;do;belgii,135,0,932231.html) "Oburzeni" już w Brukseli. Będą protesty? Blisko 150 członków ruchu z Hiszpanii, Francji i Holandii rozbiło obóz w stolicy Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protestujacy;wyrzuceni;z;atenskiego;placu,2,0,883714.html) Po dwóch miesiącach wygonili protestujących Grecka policja i pracownicy służb miejskich usunęli manifestantów z ruchu oburzonych, którzy od ponad dwóch miesięcy obozowali na centralnym placu Aten, Syntagma (plac Konstytucji), będącym miejscem protestów przeciwko rządowym oszczędnościom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t141769.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/policja;grozi;oburzonym;pacyfikacja,197,0,849093.html) Policja grozi "oburzonym" pacyfikacją Hiszpańskie siły bezpieczeństwa zapowiadają stanowcze działania, jeśli demonstrujący przejawią agresję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t161109.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielki;protest;oburzeni;kontra;kapitalizm,237,0,936173.html) "Czegoś takiego nie widziałem wcześniej" Niezadowoleni będą jutro manifestować w 82 krajach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)