Notowania

nip
04.01.2011 06:00

Od 1 lipca nie musimy wyrabiać NIP

Będzie on potrzebny jedynie przedsiębiorcom. Pozostałym wystarczy numer PESEL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pryzmat/Dreamstime)

Numer Identyfikacji Podatkowej będzie potrzebny jedynie przedsiębiorcom. Pozostałym podatnikom wystarczy numer PESEL.

Dopiero od połowy tego roku – a nie od 1 stycznia, jak podawały wczoraj media – zniknie obowiązek wyrabiania Numeru Identyfikacji Podatkowej.

- _ Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie będą musiały składać wniosków o nadanie numeru NIP od 1 lipca 2011 roku. Po tym dniu będzie on potrzebny tylko osobom, które prowadzą firmę lub zamierzają ją otworzyć i są podatnikami podatku VAT _ – mówi dla e-prawnik.pl Maria Hirż z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Pozostali podatnicy w kontaktach z urzędami skarbowymi będą podawały jedynie numer PESEL – tak wynika z założeń do projektu nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

1 lipca zacznie również funkcjonować Centralny Rejestr Podmiotów, do którego trafią dane z 401 rejestrów lokalnych, prowadzonych obecnie przez urzędy skarbowe.

Nowela ma również zmienić tryb nadawania Numeru Identyfikacji Podatkowej przedsiębiorcom. Nadanie NIP-u nie będzie już decyzją administracyjną, o którą trzeba wnioskować i na którą się czeka, lecz zwykłym wydaniem zaświadczenia o nadaniu numeru. Osoba otwierająca firmę dostanie je w ciągu 3 dni roboczych.

Czytaj więcej na e-prawnik.pl.

Tagi: nip, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
e-prawnik.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz