Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja odniosła zwycięstwo, premier milczy

0
Podziel się:

Frekwencja przy urnach wyniosła 53,4 proc. i była wyższa o 9,5 proc. w porównaniu z poprzednimi wyborami w 2009 roku.

Sali Berisha
Sali Berisha (ec.europa.eu)
bEEsjpfp

Jak poinformowała Centralna Komisja Wyborcza, sojusz ugrupowań lewicowych, w której główna rolę odgrywa Albańska Partia Socjalistyczna (PSSh) byłego burmistrza Tirany, 48-letniego Edi Ramy, zdobyła około 58 procent głosów a prawica skupiona wokół premiera Salego Berishy 39 procent.

Frekwencja przy urnach wyniosła 53,4 proc. i była wyższa o 9,5 proc. w porównaniu z poprzednimi wyborami w 2009 r. 68-letni Berisha, dominująca postać na albańskiej scenie politycznej od czasu obalenia rządów komunistycznych w 1991 r., nie zabrał dotychczas głosu i nie był widziany od czasu dnia wyborów. Ubiegał się w nich, wraz ze swoją Albańską Partią Demokratyczną (PDSh) o trzecią kadencję na stanowisku premiera. Obserwatorzy podkreślają, że porażka może oznaczać koniec jego kariery politycznej.

_ Będziemy spokojnie czekać aż nasz przeciwnik uzna swoją przegraną _ - powiedział Rama, który jako burmistrz stołecznej Tirany zyskał duże uznanie ożywiając i unowocześniając to miasto.

bEEsjpfr

Wieczorem zwolennicy socjalistów rozpoczęli już świętowanie zwycięstwa jeżdżąc samochodami po ulicach Tirany i machając flagami z emblematami sojuszu lewicy, przy akompaniamencie klaksonów. Ocenia się, że PSSh może liczyć na 84 miejsca w 140-osobowym parlamencie a demokraci Berishy na ok. 56.

Rozwój sytuacji po niedzielnych wyborach jest bacznie obserwowany przez Zachód z powodu obaw o stan demokracji w Albanii, która jest członkiem NATO i ubiega się obecnie o członkostwo w UE. Reuter podkreśla, że pokojowe przekazanie władzy mogłoby wpłynąć pozytywnie na Brukselę rozpatrującą wniosek Tirany.

Albania jest głęboko podzielona między socjalistami i demokratami a akty przemocy na tle politycznym są na porządku dziennym. Zachód wciąż nie jest przekonany o trwałości przemian demokratycznych w tym kraju, w którym dodatkowo plagą jest korupcja.

Jednak pomimo strzelaniny w Lacu, ok. 50 km na północny wschód od Tirany, w której zginął w niedzielę działacz PSSh, międzynarodowi obserwatorzy odnotowują ogólną poprawę standardów w czasie głosowania. Socjaliści kwestionowali zwycięstwo Berishy już podczas poprzednich wyborów w 2009 r. i wezwali swoich zwolenników do wyjścia na ulice. W starciach z policją 4 osoby poniosły wówczas śmierć.

bEEsjpfx
Czytaj więcej w Money.pl
Wybory ze strzelaniną. Socjaliści prowadzą Prawicowy sojusz z rządzącą Partią Demokratyczną Berishy otrzymał więc o 12 pkt proc. mniej niż przed czterema laty.
Obie główne koalicje ogłaszają zwycięstwo Wyników można oczekiwać najwcześniej dziś.
Dwie koalicje ogłosiły zwycięstwo w wyborach Wybory parlamentarne w Albanii wygrał lewicowy sojusz opozycji pod przywództwem Ediego Ramy - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez ośrodek IPR Marketing.
bEEsjpfS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)