Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opozycja w rosji
12.06.2012 09:15

Opozycja w Rosji uciskana. USA zaniepokojone

Władze USA wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie z powodu serii przeszukań przez rosyjskich śledczych mieszkań liderów opozycji w Moskwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Władze USA wyraziły zaniepokojenie z powodu serii przeszukań przez rosyjskich śledczych mieszkań liderów antyputinowskiej opozycji w Moskwie. Na dziś rosyjska opozycja planuje wystąpienia przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi.

_ - Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone tym, co wydaje się być najwyraźniej nękaniem osobistości rosyjskiej opozycji w przeddzień zapowiadanych na 12 czerwca manifestacji _ - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland.

Przedstawiciele Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej wkroczyli w poniedziałek do mieszkań m.in. opozycyjnego adwokata, blogera i bojownika z korupcją Aleksieja Nawalnego, koordynatora radykalnego Frontu Lewicy Siergieja Udalcowa, przywódcy liberalnej Solidarności Ilji Jaszyna i celebrytki Kseni Sobczak.

Rewizje trwały od wczesnych godzin rannych do 4-6 godzin, a w wypadku Nawalnego - ponad 12 godzin. Opozycjonistom zabierano dokumenty, elektroniczne nośniki danych, w tym komputerowe dyski twarde i przenośne, a także telefony komórkowe.

Niektórzy spośród opozycjonistów objętych akcją otrzymali na wtorek wezwania do Komitetu Śledczego.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA zwróciła uwagę, że liderzy opozycji mają się stawić na przesłuchanie na godzinę przed rozpoczęciem manifestacji, co _ oczywiście ma spowodować, by nie było ich na ulicach podczas manifestacji _.

_ - Kroki te poważnie poddają pod dyskusję kwestie związane z arbitralnym egzekwowaniem prawa w celu zdławienia wolności wypowiedzi oraz prawa do zgromadzeń i zrzeszania się _ - podkreśliła Nuland.

Poniedziałkowe przeszukania mają związek ze śledztwem w sprawie zajść, do których doszło w Moskwie 6 maja, w przededniu zaprzysiężenia Putina na prezydenta. W starciach policji z demonstrantami rannych zostało ponad 70 osób, w tym około 30 policjantów. Policja zatrzymała wtedy 436 osób.

Przeciwnicy Władimira Putina wiążą te działania z planowanym na wtorek w stolicy Rosji kolejnym wystąpieniem przeciwko prezydentowi. Przywódcy Partii Wolności Narodowej (Parnas) Michaił Kasjanow i Władimir Ryżkow ostrzegli, że eskalacja przemocy ze strony władz grozi wybuchem społecznym, za który poniesie odpowiedzialność Putin i jego ekipa.

Na wtorek przypada święto narodowe Federacji Rosyjskiej - Święto Niepodległości, nazywane Dniem Rosji. Święto to upamiętnia deklarację suwerenności państwowej uchwaloną 12 czerwca 1990 r. przez Zjazd Deputowanych Ludowych Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (RFSRR). W ten sposób RFSRR, tj. dzisiejsza FR, wypowiedziała posłuszeństwo władzom ZSRR, co wkrótce doprowadziło do ostatecznego upadku Związku Radzieckiego.

Uczestnicy demonstracji zamierzają przyjąć _ Manifest wolnej Rosji _, w którym chcą wezwać do nasilenia protestów przeciwko Putinowi, łącznie ze zorganizowaniem kampanii nieposłuszeństwa obywatelskiego. Autorzy manifestu podkreślają, że ich celem jest demontaż putinowskiej dyktatury i dokonanie zmian we wszystkich sferach życia w interesie ogółu obywateli.

Czytaj więcej o sytuacji w Rosji
Putin mści się za protesty. Drakońskie kary 600 tysięcy rubli kary, zakaz zasłaniania twarzy podczas imprez masowych i ściganie internautów - taka będzie nowa ustawa.
Zaskakujące zachowanie rosyjskiej policji Według relacji rosyjskich mediów po raz pierwszy od 2 tygodni nie zatrzymano żadnego z demonstrantów.
Rosja musi współpracować. Inaczej... Jeśli prezydent Rosji Władimir Putin nie zacznie współpracować z Zachodem, to skutki tej nieustępliwej polityki obrócą się przeciwko jego własnemu krajowi - pisze Financial Times.
Tagi: opozycja w rosji, putin, usa, opozycja, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz