Notowania

tusk
19.03.2014 19:51

Orędzie Tuska. "Możemy być dumni, że Polska znaczy wolność"

Właśnie skończyło się specjalne orędzie Donalda Tuska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Właśnie skończyło się orędzie premiera Donalda Tuska. Premier mówił o bezpieczeństwie Polski. _ - To właśnie naszej pozycji w Unii i w NATO nie musimy stawiać młodym pytania „bić się czy nie bić za ojczyznę”. Chcemy by tragiczne doświadczenia naszych rodziców nie stały się udziałem dzisiejszych pokoleń - _powiedział premier. Wcześniej Tusk rozmawiał telefonicznie z premierem Holandii na temat bieżących wydarzeń.

aktualizacja 21:23

Reformy gospodarcze ostatniego ćwierćwiecza, nasza pozycja międzynarodowa oraz obecność w NATO - to według premiera Donalda Tuska trzy filary bezpieczeństwa Polski. Szef rządu wygłosił radiowo-telewizyjne orędzie związane z ukraińskim kryzysem. Według Donalda Tuska, Polska potrzebuje czwartego filaru bezpieczeństwa, którym według niego jest niezależna Ukraina.

_ - Tym czwartym filarem polskiego bezpieczeństwa będzie w przyszłości demokratyczna i zasobna Ukraina. Ta myśl towarzyszy polskim marzeniom o bezpieczeństwie od dziesięcioleci. Dlatego dzisiejsza pomoc Ukraińcom, a tę pomoc udzielają nie tylko rząd, Europa, ale także polscy obywatele - za to chciałem bardzo podziękować. Ta pomoc jest także inwestycją w nasze bezpieczeństwo - _ powiedział Tusk.

_ - Jeśli za dwa dni Europa podpiszę z Ukrainą umowę stowarzyszeniową - co było polską rekomendacją - to wszystko pokazuje, że Polska liczy się w Europie, a skoro nasza dojrzała i spokojna polityka stała się także istotną częścią polityki europejskiej, to znaczy, że zakorzeniliśmy się w Europie. To znaczy, że nasze bezpieczeństwo gwarantowane jest silnymi więzami z naszymi zachodnimi sąsiadami. - _powiedział premier.

Donald Tusk dodał, że Polska nie zgadza się na agresywną politykę Moskwy wobec Ukrainy, ale ma świadomość, że dobre relacje z Rosjanami będą w przyszłości fundamentem bezpiecznego regionu._ - Mamy dobre doświadczenia ze zwykłymi obywatelami Rosji, chociażby na Warmii i Mazurach dzięki ruchowi bezwizowemu. Stosunek do zwykłych Rosjan będzie także testem na naszą siłę i na naszą dojrzałość _- powiedział.

Rozmowa z premierem Holandii

Wcześniej Tusk rozmawiał telefonicznie z premierem Holandii Markiem Rutte. Tematem była ocena bieżącej sytuacji na Ukrainie i relacje z Rosją, w kontekście najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej - poinformowała kancelaria premiera.

Jak podkreślono, do rozmowy premierów doszło z inicjatywy strony holenderskiej. Sytuacja na Ukrainie będzie jednym z tematów posiedzenia Rady Europejskiej w czwartek i piątek w Brukseli.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz